| StefanMihaiX a întrebat:

Am un hard ssd in pc si vreau sa stiu eu daca il formatez acuma ii trebuie programe in afara sa bag windowsul?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Sistemul se misca in reluare pentru ca, intr-adevar, ii lipsesc niste programe. Pe care le gasesti pe site-ul producatorului placii de baza sau pe un cd care ar fi trebui sa insoteasca unitatea atunci cand l-ai primit/cumparat.
Este vorba, in principal, de driverele placii video (VGA). Mai sunt si alte softuri utile bunei rulari a aplicatiilor/jocurilor, cum ar fi DirectX, Microsoft Visual C++, NetFramework, care sa fie compatibile cu sistemul tau.
Driver-ul VGA trebuie sa fie cel suportat de Windows-ul instalat la tine.
Daca ai placa video externa (separata de placa de baza), la producatorul ei gasesti driverul necesar.
Daca ai neclaritati, softul Aida64 te poate ajuta sa-ti identifici componentele, pentru a sti la care producator sa cauti driverele compatibile. Daca ai deja un cd cu drivere, n-ar fi rau sa-l folosesti. Bafta! Spor la documentare!

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Reinstalarea corecta presupune formatarea partitiei cu sistemul de operare si reinstalarea acestuia pe curat. Asta inseamna ca nu ai nici drivere, nici alte softuri instalate anterior. Sistemul de operare poate veni la pachet cu unele drivere pentru pc-ul tau, restul avand nevoie de o instalare ulterioara.

| StefanMihaiX explică (pentru dannyel86):

Nu merge, se misca mai incet decat inainte trebuie niste setari undeva si nu stiu unde

| dannyel86 a răspuns (pentru StefanMihaiX):

Sistemul se misca in reluare pentru ca, intr-adevar, ii lipsesc niste programe. Pe care le gasesti pe site-ul producatorului placii de baza sau pe un cd care ar fi trebui sa insoteasca unitatea atunci cand l-ai primit/cumparat.
Este vorba, in principal, de driverele placii video (VGA). Mai sunt si alte softuri utile bunei rulari a aplicatiilor/jocurilor, cum ar fi DirectX, Microsoft Visual C++, NetFramework, care sa fie compatibile cu sistemul tau.
Driver-ul VGA trebuie sa fie cel suportat de Windows-ul instalat la tine.
Daca ai placa video externa (separata de placa de baza), la producatorul ei gasesti driverul necesar.
Daca ai neclaritati, softul Aida64 te poate ajuta sa-ti identifici componentele, pentru a sti la care producator sa cauti driverele compatibile. Daca ai deja un cd cu drivere, n-ar fi rau sa-l folosesti. Bafta! Spor la documentare!

| KillaNoFilla a răspuns:

Daca formatezi ssd-ul/hdd-ul trebuie sa intalezi windowsul si programele din nou, chiar daca ai programele pe D si formatezi doar C.

| StefanMihaiX explică:

Dar nu trebuie sa fac nici o setare pentru ssd ca mie dupa ce am formatat imi merge ca un pc normal fara ssd