| anonim_4396 a întrebat:

Am un hdd de 300gb de ce nu pot face din el doar o singura partitie? merg doar minim 2, una de 14gb si cealanata de restul ce mai ramane...

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că tu bootezi de pe sistemul de operare curent (și nu poți șterge partiția în folosință).
Atât timp cât, orice ai face, utilizezi partiția de formatat, chiar și cel mai avansat software îți poate reduce la minimum de capacitate care e folosit.

Ideea și rezolvarea: folosești un mediu de formatare care nu utilizează direct ceea ce vrei să ștergi (o distribuție de linux pentru că au și Live Session ce nu necesită instalare sau un software bootabil de genul Active Kill Disk)

| darkhell217 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai hardul este legat la un pc care deja are un windows bagat pe alt hard, si pot face doar o partitie de 14 gb si una de 305, ceea de 305gb pot sa o fac in doua, ca si ceea de 14gb dar nu le pot impreuna si sa fac doua partitii de exemplu 150gb si 150gb

| IulianP a răspuns:

Cel mai probabil HDD-ul este de 320GB iar capacitatea efectiva a HDD-ului este de ~ 300GB.
Producatorii trec valoarea unui GB ca si 1000 MB, dar in realitate sistemul stie ca 1GB=1024MB. Daca stai sa faci calculele vei ajunge la ~ 300GB.

| darkhell217 a răspuns (pentru IulianP):

Am reusit, se pare ca cei 14gb in plus erau de la celalalt hdd si il scoasem pe cel de 320gb si apoi vazusem ca de fapt acei 14gb nu era de pe hardul ala

| Vasile_Marin_1975 a răspuns:

E mai bine doua sau 3 daca iei virus nu pierzi tot in celate partit tii poze filme
si nu se pierd

| raduradu a răspuns:

Faci o patitie pentru system si o partitie pentru jocuri, fime etc.