| pantera a întrebat:

Salut.un hard de 500 gb extern cu o singură partiţie, am folosit 100 gb si aş vrea sa sa fac încă o partitie din acceste 500gb dar sa nu şterg ce am in 100 gb. exemplu "C: 300gb liber 200gb" "D: 200gb liber 200gb"..se poate asta? Si cum fac?

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
| Dante30 a răspuns:

Vezi ca sunt programe specializate pentru asa ceva spre exemplu partition magic, sau easeus partititon magic si au acolo optiunea de a crea noi partitii doar selectezi cat de mare sa fie si cum o numesti si gata, sau eventual click dreapta my computer, manage, storage si disk management si daca ai acel spatiu nefolosit aka free poti da create new partition si selectezi tot la fel cat si ce litera ii dai,