| Ionica9119 a întrebat:

Am un HDD extern WD My Book 1140 pe care l-am tinut conectat la un Smart TV timp de cateva saptamani fara oprire, sesizand, abia ieri (cine stie de cand s-o fi intamplat asta), ca nu mai merge! Nu mai este recunoscut de catre TV. L-am conectat la un laptop iar acesta il detecteaza, dar doar atat. Am instalat anumite soft-uri menite sa ma ajute in problema pe care o am, dar degaba. Un soft de recuperare a datelor pe care l-am folosit il recunoaste dar imi arata ca nu are memorie, nu are nimic! Ceva gen partitie RAW, zic eu, insa pe aia o rezolvam usor... Am incercat si cu un Partitions Master, dar asta nu il vede DELOC! Ce sa fac sa imi rezolv problema? Aveti vreo idee? Astept sugestii!

4 răspunsuri:
| Ionica9119 explică:

Update! Acum il vede, ii instaleaza toate driverele dar nu il pot accesa. Nu apare nici in My computer, nici in Disk Management... Sfaturi?

| Al3x87 a răspuns:

CHKDSK, o comanda DOS (Disk Operating System) existenta in orice sistem de operare Windows. Aceasta comanda ofera informatii despre integritatea fisierelor de sistem si a hard disk-ului si poate chiar sa repare errorile logice ale fisierelor de sistem. CHKDSK poate verifica chiar si suprafata unui hard disk pentru a verifica daca exista errori fizice sau bad-uri. Aceasta comanda se poate ocupa chiar si de unele errori fizice si poate recupera date care pot fi citite.
Aceasta comanda este foarte putin folosita de pentru ca nu sunt multi cei care stiu de existenta acesteia. CHKDSK poate fi folosit atat din interfata grafica cat si din CMD (Command Prompt)
Cand ne este utila aceasta comanda si pentru ce o putem folosi?
Atunci cand observam ca hard-ul nu mai raspunde cum trebuie, se misca foarte greu, sau intampinam foarte multe errori de sistem la instalarea softurilor sau rularea programelor. Mai poate fi folosita pentru a ne diagnostica hard disk-ul si pentru a vedea daca mai este sanatos, daca nu cumva avem bad sectors. Daca observam ca CHKDSK ne da multe avertizari si nu reuseste sa recupereze/repare nimic, atunci e cazul sa luati in considerarea inlocuirea hard disk-ului.
Una peste alta, CHKDSK este o unalta extrem de utila tinand cont ca astfel de softuri pentru ferificarea hard disk-ului sunt comerciale si costa bani.

| Ionica9119 explică (pentru Al3x87):

Multumesc, nu m-a ajutat! Alte sugestii va rog!

| Al3x87 a răspuns:

Alt hdd