| Drack550 a întrebat:

Salut, am o mica problema.Problema aparuta din senin pot spune. Azi merge PC foarte bine fara nici o problema si a 2 a zi dau drumu la PC si inainte sa se incarce Windowsu imi da o eroare care pe scurt spune ca un fisier din windows este corupt si ca ar fi bine sa rezolv problema.Toate bune dau sa continue dar tot isi da restart dupa ce ajunge la acea eroare.Asta e problema mica, asta rezolvam usor cu o schimbare de windows sau cu repararea lui, dar am alta problema care impiedica aceste lucruri. Obstacolul este DVD-writter care nu mai citeste nici un CD, cred ca s-a ars laseru.M-am gandit si la la solutia cu bootatu de pe stick dar cum este PC mai vechi nu booteaza de pe nici un stick( Am incercat de pe 5 stickuri si in mai multe moduri), nici un rezultat.Ce sa fac? Sugestii ceva? Eu m-am gandit sa schimb dvd-writteru dar nu prea ma pricep la ele stiu ca sunt mai multe neamuri pentru SATA, IDE...Am gandit si sa iau unul extern dar nu stiu daca trebuie doar conectat la PC sau trebuie instalat sau ceva de genu.Astept de la cei care pot raspunsuri, sugestii,.,

Răspuns Câştigător
| Sufletzelll a răspuns:

Vezi pe placa de baza daca ai suport sata, iti cumperi un dvd si il conectezi, cele doua cabluri, unul de curent si unul sata (care duce in placa de baza) daca nu ai suport sata cumperi dvd prin banda ide, nu e greu de montat, te uiti cum e pus vechiul dvd (cele doua cabluri ) nu iti trebuie nici un driver, il instaleaza windows automat

| Drack550 explică (pentru Sufletzelll):

Daca windowsu nu mai ruleaza, se restarteaza imediat dupa ce se aprinde PC si apare info despre PC si... "nu iti trebuie nici un driver, il instaleaza windows automat" cum il instaleaza driveru automat daca windowsu ii corupt si isi da restart imediat?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa boot-eze de pe stick.La pornirea pc-ului, apesi tasta potrivita pentru a intra in boot.Acolo urci USB pe primul loc din tasta f6 sau cum iti indica undeva jos.Nu uita sa salvezi modificarile. USB-ul fiind acum primary, pe primul loc, la repornire va incepe mai intai sa boot-eze de pe stick.

Sper ca stii ca un stick boot-abil cu windows il poti face cu ajutorul programului Rufus.

| Drack550 explică (pentru anonim_4396):

Da stiu sa bootez de pe stick am mai instalat win de pe stick dar al meu cum ii vechi nu merge...

Multumesc oricum am rezolvat problema.
Isi dadea restart din cauza la procesor care avea un mic joc, dar l-am pus la loc calumea.
Eroarea am rezolvat cu repair la windows.Am gasit un dvd writer si am rezolvat tot.

| Sufletzelll a răspuns:

Eroarea de care zici tu ai un fisier de sistem corupt, trebuie sa repui windows iar asta o poti face doar daca ai dvd, sper ca iti poti gasi unul, faza cu driverul nu ai tu treaba, e setat de windows sa il instaleze automat, si cand dai sa pui windows iti detecteaza noul dvd, ce optiuni ai in bios la boot? Sigur nu ai boot from usb? Mai incearca odata si cu dvd tau, cand se aprinde pc apesi f12, poate e bun dvd si ai tu ceva setari gresite in bios

| MarianKosty1983 a răspuns:

Imprumuta un dvd doar sa pui windows

| Drack550 explică (pentru MarianKosty1983):

Am incercat dar mie imi trebuie IDE si pe cine am intrebat au doar SATA.Am cautat sa cumpar IDE dar nu gasesc nou, numa SH. De ceva timp pe piata se scot numa SATA.