| anonim_4396 a întrebat:

Am un laptop Acer aspire e1-531, Intel hd 2000, procesor celeron b830 dual core 1. 8ghz, si 4gb ram. El are acum 2 placute de 2gb in dual channel, si vreau un mic upgrade, sa-i scot o placuta de 2gb, si sa pun una de 4gb. Se merita?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Nu o sa mearga, cel putin pe Intel hd graphics 2000, pun pariu ca, cu mai mult de 20-22 fps nu iti urca tie crisys 2 chiar si pe low nu-i asa? Cel mai probabil cu placuta de 4gb o sa-l joci in 25 fps tot pe rezolutia aia, tot cu preset pe low.
Bft happy

16 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Nu. Procesorul ala-i destul de slabut. Upgrade-ul o sa fie nesemnificativ.

| anonim_4396 explică (pentru sltlp):

Mersi de raspns

| Jipa95 a răspuns:

Daca vrei sa iti maresti memoria grafica un pic, sa iti mearga jocurile unpicut mai bine, aici ma refer la Tomb Raider, Crisys 2, Farcry 3 pe rezoltutiile cele mai mici desigur, si rei sa le urci preset-urile pe un medium cel mult, fa upgrade la 6gb memorie ram, dar nu se merita, stai cu cei 4gb in dual channel happy

| anonim_4396 explică (pentru Jipa95):

Imi merge destul de bine alea care leai zis tu dar daca bag placuta aia de 4 in loc de aia de 2gb cum o sa mearga atunci? C2 de exemplu merge pe rezolutia 800x600 vsync off adica la adavnced tot pe off.

| anonim_4396 explică (pentru Jipa95):

Deci fac un drac daca il fac de 6gb..ms de raspunsuri

| FatUglyVirgin a răspuns (pentru Jipa95):

Si ce rezolva daca baga 6gb ram? poate sa aiba si 16gb cu o placa integrata si un dual core n-o sa aiba nici 5 fpslaughing

| Jipa95 a răspuns (pentru FatUglyVirgin):

Io ce i-am spus..in loc de 20 fps in crisys 2, cu 6gb de ram va avea 23 fps..adica un upgrade total inutil pentru laptop.

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu o sa mearga, cel putin pe Intel hd graphics 2000, pun pariu ca, cu mai mult de 20-22 fps nu iti urca tie crisys 2 chiar si pe low nu-i asa? Cel mai probabil cu placuta de 4gb o sa-l joci in 25 fps tot pe rezolutia aia, tot cu preset pe low.
Bft happy

| AdrianBoss17WOLF a răspuns:

Da dar sa fie tot pe aceeasi frecventa

| Joker11 a răspuns:

Eu zic ca se merita, normal.

| Joker11 a răspuns:

Nu o sa mearga, cel putin pe Intel hd graphics 2000, pun pariu ca, cu mai mult de 20-22 fps nu iti urca tie crisys 2 chiar si pe low nu-i asa? Cel mai probabil cu placuta de 4gb o sa-l joci in 25 fps tot pe rezolutia aia, tot cu preset pe low.

| anonim_4396 explică (pentru Joker11):

De ce copiezi raspunsul lui Jipa95? laughing) esti varza laughing

| Jipa95 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing

| Joker11 a răspuns:

Normal ca se merita.

| Bogyutzzz a răspuns:

Salut eu zic sa il vinzi cu bani pe care ii iei pe el si cu un adaos de la tine din portofel sa iti iei alt laptop pentru gaming dar eu zic ca este mai bun un pc pentru ca nu iti trebuie un buget mare pentru performante bune in gaming ca pentru un laptop care iti trebuie cel putin 2.500 ron dar pentru un pc poate fi si 1.700 ron daca stii sa il alegi.

| anonim_4396 explică (pentru Bogyutzzz):

De unde bani daca il vind imi iau max 10 mil pe el de unde mai pun eu 15 mil sa iau un pc sau laptop bun sa duca jocurile calumea.

| genus2303 a răspuns:

Sincer nu prea se merita...nu ai pe ce sa folosesti atata ram...doar ca sa te mandresti cu cei 6gb de ram atat!winking