| adryan_4792 a întrebat:

Am un laptop Asus A540L de un an si jumatate..pana azi laptopul a mers perfect si cand l-am aprins de dimineata a pornit cu ventilatorul la putere maxima si asa a ramas..nu se mai opreste decat dupa ce il sting.Ce ii pot face?

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Cand de obicei se intampla asa ceva, nu e de vina windowsul!
pot fi doar doua cazuri in situatia asta.
1-praf mult adunat in interior(cooleru incearca sa faca fata)
2-pasta termoconductoare sa intarit/uscat si procesul de racire e mai greoi, in felul asta coolerul incearca sa suplimenteze nivelul de racire!
ce poti face?
Treci la curatarea lui in felul urmator!
a)sa ai telefonul la indemana pentru poze!
pe spatele laptopului ai suruburile, ..la fiecare surub desfacut faci poza!(in felul asta sti exact unde vine fiecare surub cu lungimea lui).
dupa ce il desfaci, curata bine praful cu o pensula.(nu folosi carpe! exsista pericolul sa desprinzi piese de pe placa de baza)
Succes!
aici ai un tutorial cum sa il dezasamblezi! https://www.youtube.com/watch?v=e-IAn35O7Jw

1 răspuns:
| AdrienWH a răspuns:

Du-l la un service.S-ar putea sa se fii starns foarte mult praf in el.Sau daca nu e nevoie de o reinstalare de Windows.