| amy3semj1405 a întrebat:

Am un laptop Asus de 2 ani si nu imi mai tine bateria decat 10 minute fara acumulatorul bagat. Mereu stau cu acumulatorul bagat poate fi si asta o cauza? numai cand atunci cand ma duc dintr-o camera in alta nu mai iau si acumulatorul. Iar seara nu il inchid il las pe stand by. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| DerHimmelSollWarten a răspuns:

Da, problema e ca l-ai tinut si in priza si cu acumulatorul. Din cate stiu eu nu mai ai ce ii mai face decat sa iti cumperi un acu nou.Si eu am patit asta iar reprezentantul de la firma de la care l-am cumparat mi-a spus ca garantia nu acopera si astfel de greseli.happyAsa ca mi-am cumparat un acu nou.

5 răspunsuri:
| alex2009 a răspuns:

Sincer nu inteleg de ce il lasi pe stand by seara acest lucru poate dauna pe termen lung laptopului tau si in + consuma si mai multa energie cand il lasi pe stand by

daniela
| daniela a răspuns:

Schimba acumulatorul. Gasesti la Emag de toate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

„si nu imi mai tine bateria decat 10 minute fara acumulatorul bagat", tu știi că acumulatorul e chiar bateria în sine, nu? Cred că te refereai la încărcător.
Toate laptop-urile moderne (din 2000 încoace) au circuit de întrerupere a alimentării atunci când acumulatorul (bateria) este încărcat (100%). Deci ori că îl ții cu acumulatorul înauntru, ori afară, e tot una. Cine recomandă să-l ții afară pe sistemul că „așa ține mai mult"habar nu are ce vorbește.
Orice baterie de tip acumulator (reîncărcabilă adică) se uzează în timp și își pierde, mai mult sau mai puțin, din capacitate. Este un lucru ireversibil.
Dacă vrei să te țină bateria mai mult, cumpără alta nouă, de preferat cu o capacitate mai mare (se poate observa prin valorile ma/h sau W/hr, cu cât valorile astea sunt mai mari, cu atât mai bine).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Man am si eu u laptop acer aspire 7730z si la fel de putin ma tine acumulatoru.Sti ce are?
Bateria de la laptop are niste celule si alea la un momendat isi pierd din viata.Asta e tot.Si daca iti cumperi alt acumulator tot atata o sa te tina. Da iti recomand sa iti cumperi un acumulator cu cat mai multe celule.Eu asa am sa fac.Asta e raspunsu la intrebarea ta.

| ana125 a răspuns:

Am si eu problema asta trebuie sa iti schimbi acumulatorul...