| kjuid a întrebat:

Am un laptop Asus x540LJ / 2016 cred. Ideea e ca imi merge cam greut windows-ul 8.1( de 10 nici nu vreau sa aud ). Si am tot reinstalat windows-ul. Idee e ca eu il iau de pe file. (dar nu prea sunt multumita) iar acum mi-a venit ideea sa caut pe micro. ( vreau sa spun ca nu ma pricep cam deloc la asa ceva stiu doar sa fac imaginea iso si sa pun pe stick si sa instalez). In concluzie care este diferenta intre cele de pe file, care stiu ca sunt modificate de altii si cel de pe micro? Cel de pe micro poate fi instalat fara kay, si pot sa-l activez eu dupa cu ceva? Sau e obligatoriu cu kay?
Orice raspuns in plus pe langa ce am zis eu si detaliat este bine venit.
Si inca ceva ce optimizari se pot face sa consume cat mai putine resurse, mai putine animatii si programe care chiar nu mi-ar fi de folos?

2 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca tot instalezi de pe f**** cauta si pe altele varianta "lite" ca sa iti consume cat mai putine resurse. In afara de asta, nu esti obligata sa il activezi. Il poti activa pe oricare cu serial, key, licence digital, licenta oem/retail cumparata etc. Opresti din serviciile pe care nu le folosesti (gen indexarea din windows search, windows update), disable din servicii/programe la msconfig, fa-ti update sau incearca mai multe versiuni de drivere, update la bios, vezi si-un ssd daca ai buget, te-ajuta mult. Ia 10-le chiar daca "nu vrei sa auzi", e aceeasi chestie; intre 7 si 10, dar mai recomandat daca iti suporta, 10-le. Daca ai macar un i3-i5 generatia 4, merge binisor chiar foarte bine 10-le daca stii sa-l optimizezi calumea. Mai ales daca nu pui antivirus sa-ti ingreuneze mult si fel si fel de programe.

| dannyel86 a răspuns:

Cea mai buna recomandare e sa instalezi un sistem de operare pentru care ai suport oficial de drivere (fie el si Windows10, pe care il recomanda Asus).
Daca vrei un sistem stabil mai vechi (cum este Windows7 Ultimate), trebuie sa cauti versiunea Clean, adica acel sistem care nu contine decat programele de baza, ce nu incarca laptopul cu softuri inutile, de care nici nu te folosesti). Cu driverele ai putea avea ceva probleme, dar Windows7 vine si cu drivere generice, care s-ar putea potrivi configuratiei tale.