| mateielisey a întrebat:

Am un laptop care daca il pornesc nu mi se vede nimic pe ecran(negru)dar in schim se aude ca functioneaza si dupa o perioada se mai aude si melodia de la windows
Care este problema si cum/daca s-ar putea repara?

Răspuns Câştigător
| PisicMic19 a răspuns:

Stai putin ecranul negru dar daca te uiti cu o lanterna in el vezi pictogramele? daca da=inverter ars si costa toata paguba 50-100 ron. Poate fi arsa lampa si duce pe la aprox 1 mil inlocuitul ei.

4 răspunsuri:
| jabiilord a răspuns:

Monitorul e defect, sau daca stii ca ai umblat cumva pe la rezolutie atunci inseamna ca ai dat rezolutia prea mare si nu o suporta monitorul. Asta e valabila numai daca la inceput vezi faza cu BIOS-ul scrisul ala de inceput sau o imagine ori ceva ca se incarca.
Trage un ochi si pe aici: http://www.tutorialepc.ro

| jabiilord a răspuns:

Scuze nu am vazut ca vorbeai despre un laptop. In cazul acesta ramane ramane totusi valabila chestia cu rezolutia.
Alte probleme la un laptop ar fi defectul monitorului si/sau faptul ca mufa de la monitor nu mai face contact pe placa de baza (din pacate nu prea e chiar asa usor sa desfaci un laptop fapt pentru care iti sugerez sa il duci la cineva sa se uite la el, dar cineva care se pricepe si desface des laptop-uri altfel risti ca cel care il desface sa crape carcasa sau rupe diverse chestii pe la el.
Apropo l-ai scapat pe jos, l-ai trantit?

| Mickulash a răspuns:

Ai un scurt sa este intrerupt cablul/firele care iti aprind monitorul.trebuie sa mergi cu el la un specialist sa il desfaca sau daca ai garantie sa mergi la cei care iti acorda garantia.doar asa il poti repara.

| PisicMic19 a răspuns:

Ps Daca il bagi pe monitor extern si merge inverter.lampa def. Daca nu merge=bucluc Dar ma indoiesc daca aveai cip dez era mort Re inv ars lampa arsa max 100 ron rep. Pentru rep www.okazii.ro doctor lepop daca esti din buc.Tot acolo gasesti la servicii si pentru localitatea ta bafta