| dghjhfgk a întrebat:

Am un laptop Lenovo y510p se vreau sa ii schimb procesorul cu unul mai bun care sa fie i7 si sa aiba 2.9 GHz sau mai mult. Pe laptop actual este un procesor i7 4700MQ 2.40 GHz. Ce procesor mai bun s-ar potrivi pe laptop?

9 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Esti un incult fara cap(fara suparare). Opreste-te ca nici nu stii sa scrii(aka "overlock" si nici nu stii bine ce e ala procesor, dar tu vrei altul. Nici nu ai habar cum is gandite procesoarele si ce trebuie pentru jocul ala da na...

| dghjhfgk explică (pentru sltlp):

Tu ești un incult prostule...

| sltlp a răspuns (pentru dghjhfgk):

Mersi mersi, dar vezi tu, sunt un incult mai destept decat esti tu acum.

| TechGuyTpu a răspuns (pentru dghjhfgk):

Daca te documentai oleaca aflai ca nu poti schimba procesorul si placa video a unui laptop(sau exista sanse sa mearga schimbata placa video daca ai un laptop enthusiast ceea ce tu sigur nu ai)

| DanyGTO a răspuns:

CPU pe care il ai e destul de bun...nu cred ca are rost sa il schimbi, daca vrei frecventa mai mare poti incerca sa il overclock-ezi. Dar nu merita, parerea mea...

| dghjhfgk explică (pentru DanyGTO):

Pentru jocul witcher 3 îmi trebuie cel puțin 3 GHz. Dar cum ii fac overlock si ce inseamna?

| Cosminovici18 a răspuns (pentru dghjhfgk):

Overclock si nu "overlock" consta in sporirea fortata a performantei procesorului, dar nu este recomandata aceasta metoda deoarece, procesorul se poate defecta.

| dghjhfgk explică (pentru Cosminovici18):

Salut îmi poti recomanda un procesor mai mare de 2.9 GHz care sa meargă si pe laptopul meu?

| dghjhfgk explică (pentru DanyGTO):

Procesorul pentru gaming nu este așa de bun daca are 2.4 GHz