| Nova21 a întrebat:

Am un laptop si cand il pornesc imi apare nu stiu ce. Spune ca daca nu apas ENTER in 15 secunde se inchide..Si sa vizitez un site www.hp.com/go/techcenter/startup am intrat sa vad despre ce e vorba si nu ma lasa..help dau FUNDA URGENT!

7 răspunsuri:
| JustCosmin a răspuns:

Nu e de la niciun virus nimic. E posibil sa fie o problema la cooler-ul de la procesor sau sa fie o problema de la bios. Citeste aici: http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/document?cc=us&lc=en&docname=c01442956

| IonutGaby a răspuns:

Ai luat un virus cel mai probabil.Intra in safe mode ca sati scanezi pc sau de ce nu sati instalezi windows din nou.

| supermdmario a răspuns (pentru IonutGaby):

Nu e obligatoriu sa fi luat un virus. oricum, problema ei este ca are managerul de bootare coupt, dupa cate inteleg eu. daca ar putea sa ne scrie eroarea, am putea cu siguranta sa-i dam un raspuns cat mai concludent.pe de alta parte, daca bootmanagerul ester corupt, nu poate nici sa booteze in safemode.o solutie ar fi sa booteze dupa un disc cu windows si sa repare bootmanagerul.repet,daca imi specifica eroarea, pot sa-i dau mai multe explicatii.asa,nu stiu sa spun decat ca are o problema cu bootloaderul sau cu startup-ul.
o alta solutie ar fi sa intre in recovery mode(f11) si sa faca un reset de sistem la o data anterioara in timp, daca are partitia de recovery.

| Nova21 explică (pentru supermdmario):

Am apucat sa scriu eroarea (am reinstalat windows-ul si de atunci face asa):The system has detected that a cooling fan is not operating correctly.

Continued operation is not recommended and maycause unpredictable behavior that coul result in random shutdown, date loss or possible system damage. The system will shutdown in 15 seconds, To prevent shutdown and continue operation, press the Enter key now.

System Fan

ENTER - Continue startup

For more information, please visit www.hp.com\go\techcenter\startup

Cam atat scria. Daca vrei iti pot trimite o poza.

| Nova21 explică (pentru Nova21):

System Fan am uitat sa pun

| supermdmario a răspuns (pentru Nova21):

Problema pare sa fie de la coolerul de pe procesor sau de la controllerul care controleaza tot sistemul de ventilatie al computerului.probabil,dupa cum spunea un alt interlocutor,poate fi chiar de la bios.
am o intrebare,si anume:in tot acest timp cat sta pornit,coolerul face mai mult zgomot decat de obicei,in sensul ca s-ar invarti cu mai multa viteza?
daca da,incearca sa cureti gurile de aerisire ale ventilatorului, cu aer comprimat,(recomandat ar fi sa demontezi laptopul si sa cureti coolerul si orificiile de aerisire)deoarece, daca nu ai facut asta niciodata, pot fi infundate alele orificii de aerisire)De asemenea, poate fi nevoie sa fie inlocuita si pasta termoconductiva de po procesor.in astfel de cazuri se ajunge ca laptopul sa intre in protectie pentru a nu se arde componentele. recomand totusi, sa mergi la un service, daca nu te pricepi, pentru ca poti crea pagube.nu e simplu sa faci asta daca nu stii.

| Nova21 explică (pentru supermdmario):

Face uneori mai mult zgomot ca de obicei si chiar se reseteaza.L-am lasat putin sa se raceasca dar tot aparea.