| TieN a întrebat:

Am un laptot destul de bun.procesor i3 cu 3 gb de ram si place video de 1 gb. dar se incalzeste foarte rau. l-am luat de curand si nu stiu dc face asa, e normal sa arda asa rau?

Răspuns Câştigător
| ShNySnYGer a răspuns:

Cumpara un cooling pad(raceste laptopul).Iti recomand http://www.mediagalaxy.ro/......-usb-negru sau daca vrei altul alege-l de aici http://www.mediagalaxy.ro/......-usb-negru FUNDA?

14 răspunsuri:
| Dubaster a răspuns:

Niste temperaturi, un Nume? (Downloadeza FanSpeed) De cand i-l ai?
Poate e murdar sau nu se mai invirte bine ventilatorul din el. Poate reusesti sa l cureti. Si la mine se incalzea, plus ca facea ceva zgomot ventilatorul de la procesor. I am scazut turatia cat sa nu se incalzeasca prea mult, si i am facut un pad cu 2 ventilatoare.
Posibil sa fie normal nu te speria prea tare!

| GEORGE a răspuns:

Da ma se incalzeste placa video cand joci jocuri puternice. eu joc tdu 2 si daca nu il tin pe o masa sai pe genunchi cu aerisirea libera se innchide. e normal sa se incalzeasca tare. daca vrei poti sa iti cumperi un cooler.

| MKV a răspuns:

Daca il ti pe ceva care ii opreste ''respiratia'' da se incinge si nu e bine.
De obicei exista un suport special care il tine inclinat si ii permite sa se raceasca.
Si ai grija cu praful, sau alte minunati mici, se acumuleaza si blocheaza ventilatorul.

| ionutVUVUZELA a răspuns:

Cumpara un cooler.nu e foarte scump

| CatalinMihai99 a răspuns:

Eu nu am laptop, dar stiu ca asa fac toate laptopurile.Am o verisoara care sia cumparat un suport cu un fel de ventilator care-l raceste.

| HendrixKafkaLOVE a răspuns:

Bună, TieN! Și laptopul meu face la fel! Nu este o problemă, dar nu trebuie să-l „încurajezi" nici tu! Mai precis nu-l ține pe subrafețe moi, cum ar fi în pat, când stai liniștit/liniștită în pătură și încerci să dormi! Ține-l pe birou, pe masă! Eu am de la Ikea un suport pentru laptop cu suprafață plată, pentru că mai lucrez în fotoliu! Recent am cumpărat un suport care îl ține oblic, ce nu îl încălzește! Laptopurile au un ventilator care dacă este acoperit se încălzește, de aceea acel suport îl lasă să „respire". Poți cumpăra unul de pe internet sau din magazine specializate!
Sper că te-am ajutat! Peace.

| ßєtyPєтяσηєℓα a răspuns:

Unde are ventilatorul? daca il are jos sub el nu e bine sa il ti pe tine cel mai bine e sa-l pui pe masa

| TieN explică:

Va multumesc.pai are 2 ventilatoare lateral si 2 jos.de fapt pe acolo isi face aerisire.si treaba mai e ca il si suprasolicit eu mai mereu. odata s-a stins automat ca ajunsese la temp de 90 grade

| TieN explică:

Il tin mai mult la birou...dar si in pat seara ...in fine va multumesc am inteles cam ce e de facut

| TieN explică:

Si al tau fara acea masuta nu se incalzeste?

| TieN explică (pentru TieN):

Ajunsese temp la 90 de grade...de vreo 2-3 luni il am...si nu am alte probleme cu el.decat aceasta

| TieN explică (pentru TieN):

Ajunsese temp la 90 de grade.de vreo 2-3 luni il am...si nu am alte probleme cu el.decat aceasta

| raresh77 a răspuns:

Depinde. poti sa tii mana pe el?

| emmyy93 a răspuns:

Da e normal...mai ales daca nu ai suport pentru el si il tii pe suprafete unde nu isi poate face aerisirea cum trebuie