| Skarr a întrebat:

- Am un PC cu ryzen 3 3200g de pe care folosesc si placa video Integrata vega 8, 8gb ram 3000mhz single channel si Windows instalat pe hard disk.
- Vreau sa mentionez si faptul ca placa video Integrata ocupa 2gb, deci teoretic am 6 gb ram.
Si am de ales dintre a adauga 8 gb ram si un ssd.
Sau placa video.
Si nu stiu ce sa aleg. Stiu ca la ryzen iti da destula performanta si ramul mai ales daca il fac dual channel si ar merge si mai rapid datorita ssdului. Dar placa video imi da mai multa performanta.

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Eh, sa zicem, macar nu ai pus vreun Deluxe. In alta ordine de idei, RAM si SSD, fara indoiala. Nici tu nu ai detaliat cam ce si cum faci cu sistemul ala de obicei. SSD-ul e sfint oricum, iar de single channel... no comment. 2019! Eu nu imi fac mie/asamblez pentru altii decat dual channel de prin 2007 incoace...

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Placile video nu au RAM, au VRAM care este altceva, el nu se aduna cu Ramul ca nu sunt frati.
Daca am doua placi video una integrata (care este continuta de procesor sau placa de baza) si una dedicata (separata) una are 2 GB VRAM alta are 4 GB VRAM, ele impreuna nu au 6 GB VRAM pentru ca nu lucreaza amandoua in acelasi timp! Este actionata fie una fie alta printr-un procedeu implementat de producator, prin intermediul driverelor cand este nevoie de placa mai puternica atunci porneste aceasta, cand este suficienta placa integrata atunci doar aceea este folosita. In jocurile video de obicei intra placa dedicata Nvidia denumeste High performance procesor (facand referire la faptul ca placa video este un procesor video ceea ce este corect, GPU)
Rog IT_istii adevarati sa ma apostrofeze si sa zica daca am gresit, cu ocazia asta invat lucruri noi!
Pentru ca placile video sa furnizeze impreuna putere ele trebuiesc legate in asa fel incat sa dea putere in acelasi moment printr-un procedeu care-mi scapa ( o fi SLI si Crosfire?) dar care se aseamana cu sisteme folosite la MINAT de criptomonede, default nu vine asa nicio placa video fie ea integrata+dedicata.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De ce ai chinuit Ryzen-ul fara dual channel, DE CE? Nici nu vreau sa ma gindesc ce sursa ai pus in sistemul ala...
P.S. Simpatik e pe linga ca de obicei. VRAM e fix aceeasi treaba cu RAM-ul, doar ca e o memorie folosita exclusiv de catre placa video si e integrata pe ea. Cu ceva ani in urma puteai upgrada ramul placilor video - prima mea placa a fost un S3 Virge 3D cu 4 MB, expandabila la 8. Acum nu mai e fezabila treaba asta, de aia nu se mai foloseste.

| Skarr explică (pentru GabiDumitrescu):

500 w thermaltake smart rgb :/ eu voiam corsair 550w dar nu mai era stock si trebuia sa o inlocuiesc atunci si nu am avut timp sa aleg ceva mai ok :/ Are recenzii destul de bune deci nu cred ca are vreo problema sursa. Am luat single channel pentru ca aveam in plan sa mai iau inca o placuta de 8 ram curand. Au trecut doar 2 luni de cand am pc ul. Dar Nici tu si nici cel de mai sus nu mi ati raspuns la intrebare... ram si ssd sau placa video

| Skarr explică (pentru GabiDumitrescu):

O sa ma duc pe ram si ssd. Mersi de ajutor.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Skarr):

Eh, sa zicem, macar nu ai pus vreun Deluxe. In alta ordine de idei, RAM si SSD, fara indoiala. Nici tu nu ai detaliat cam ce si cum faci cu sistemul ala de obicei. SSD-ul e sfint oricum, iar de single channel... no comment. 2019! Eu nu imi fac mie/asamblez pentru altii decat dual channel de prin 2007 incoace...

| Ssssmokin a răspuns:

Depinde ce buget ai. Daca doresti o placa video pornesti de la 1050 sau rx 460/560. Desigur, depinde si de bugetul tau. Daca nu poti sa cumperi una din placiile mentionate mai sus, mai bine mergi pe RAM si SSD.

| Skarr explică (pentru Ssssmokin):

Voiam sa iau un rx 570