| Seby2252001 a întrebat:

Am un pc si tot iau bluescreen-uri in jocuri (BSOD) dupa maxim 10 minute de joc. Imi arată 'Stop code: SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION '. Memoria ram ajunge la 100% la fel si driver-ul hdd. Mentionez ca am urmatoarele componente: i5 - 2500, GTX 1050TI, 4GB RAM si un HDD de 500gb, iar sursa e de 450W. Nu inteleg de ce iau BSOD-uri, probabil de la memoria ram ca e prea mica sau? Si as vrea sa stiu daca iau 8gb RAM si iau un SSD de 240GB pe care voi instala windows-ul, iar un HDD de 1tb in care instalez jocuri etc, mai iau BSOD-uri? Si daca adaug cele precizate mai sus ar trebui sa iau o sursa mai puternica sau ajunge? A mea e 450W. Va rog sa raspunda cine se pricepe, multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| marinaru777 a răspuns:

Este o memorie defecta daca ai 2 placute trebuie prin eliminare lasi cate 1 pe rand, daca ai doar una o schimbi

| Seby2252001 explică (pentru marinaru777):

Mi ar ajunge o sursa de 450W pentru buildul care l am mentionat? și am 2 plăcuțe de ram. 2gb si 2gb. cum procedez?

| marinaru777 a răspuns (pentru Seby2252001):

Ajung 450w pentru memorii ai ddr3 sau 4 indicat sa ai 8gb ram, instaleaza cpuz si vezi ce tip de memorie ai iar tot in cpuz vezi modelul placii de baza dupa ce aflii modelul scrii pe google modelul si specs
Poti face si un test pe benchmark
https://www.userbenchmark.com/

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Memory leak. E probabil de la software, vezi sa nu ai vreun crypto miner instalat. Scaneaza cu malwarebytes. Sau e stricata placuta aia