| Seby2252001 a întrebat:

Mi am comandat niste piesa ca vreau sa imi fac pc ul pe piese si vr sa stiu urmatoatele lucruri va rog, dau funda.
1. Gtx 1050ti cu i5 2500 si 8gb ram ddr3 1333mhz va face bootlneck?
2. Ajunge o sursa ATX 450W din aceia mai veche? Pc ul a fost de pe eMAG din acela Spacer cu i5 2500 si integrated graphics. Va rog sa raspunda doar ce i ce se pricep, multumesc.

Răspuns Câştigător
| iMihai98 a răspuns:

1.https://pc-builds.com/......VZlu/8/100
2. Sursa e suficienta, 450w sunt suficienti, dar vezi daca placa are nevoie de alimentare separata, daca da verfica-ti sursa sa aiba una.
3. Daca ai 8 gb ram single channel( o singura placuta) adauga neaparat inca una o sa iti ofere un boost de 10-15 fpsuri, plus ca memoriile ram sunt destul de ieftine.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ar fi fost mai logic sa vezi la un service sa il faca ei decat sa faci artifici din el, nu va bagati daca nu stiti

| RAY a răspuns:

Zilog esti prea incarcat negativ, mai incarcate pozitiv si discutam

| zilog a răspuns:

Prea putin ram, procesoarele i5 sunt depășite eu am i5 si gata nu mai mă ajută la ce vreau eu să fac cu el, de exemplu dacă aș vrea să pun intr-o mașină virtuală o imagine de Android 8 sau 12
gata nu merge nu rulează
merge extraordinar de greu de parcă aș avea 486 cu 33Mhz si 16 MB ram
asa mă simt

pune si tu peste 32 GB de ram că 16 mie nu imi ajung

| Seby2252001 explică (pentru zilog):

Mda, nu ai raspuns la intrebari. nu asta am intrebat

| RAY a răspuns (pentru zilog):

Omule conteaza generatia scrii tampeni, mi ai dat si eronat ca am spus ca vaccinul este spre binele nostru, sunt cpu foarte bune, generati bune, iar i5 e perfect pentru gaming

| RAY a răspuns (pentru RAY):

In primul rand ce placa de baza ai si vom vedea ce componente sunt bune

| RAY a răspuns (pentru zilog):

Procesor Intel Core™ i5-7500, 3.40Ghz, Kaby Lake, 6MB, Socket 1151, BOX

| iMihai98 a răspuns (pentru zilog):

Da ce face frate pe pcu ala de nu-ti ajung 16gb de ram? Te masturbezi cu 50 de taburi pornite pe p0rn hub?

| zilog a răspuns (pentru iMihai98):

Dacă tu doar atâta faci cu calculatorul atunci poate să îti ajungă si un calculator cu 33mhz si 16mb ram

Dacă vrei și tu să mai faci lucrui putin mai inteligernte de exemplu sa ai niste servere care sa ruleze in mașini virtuale

dacă vrei să ai și Android 12 care să ruleze intr-o mașină virtuală
dacă vrei să ai si mac Apple sun si alte sisteme de operare deschise simultan

dacă cumva vrei să înveți ceva pe acel calculator

dacă cumva vrei să faci și tu o randare video.
Atunci îți trebuie.,

Acum să îți spun o poveste : eu in anul 2003 eram angajat la o bacă din românia și dețineam o placă de bază cu 32 procesoare
si dețineam in anul 2003
4 GB RAM pe module slot-uri
in anul 2003 eu dețineam raid-uri de HDD-uri care făceau in total 500 GB
Tot la acel calculaotr dețineam placă de rețea cu conexiune de 10 GB

Apoi în anul 2005 am avut primul procesor i7 care a ajuns în românia în mână
nici măcar nu deținea un nume
nici măcar nu deținea un preț
era ne prețuit pentru că teoretic încă nu se inventase!
A ajuns la mine să îl testez și să spun cam cât am oferi pentru un vapor de asemena procesoare ținând cont că nu avea preț în acel moment
Trebuia să ii fac tot felul de teste și să spun fabricantului ce cum si unde a greșit
și unde și cum o să il poată arde distruge utilizatorul casnic
utuilizatorul final
iti dai seama dacă i7 exista in anul 2005 acum ce procesor ar trebui sa îti dorești!?

Har hai să zicem că ești un om obisnuit atunci eu zic că pentru anul 2022 cel puțin i7 cu 32GB ram ca să nu dai in viitorul apropiat peste lucruri care să te pună în imposibilitatea de a le rula pentru că vor merge atât de greu în cât nu o să poți deloc să lucrezi pentru că se miscă mouse-ul de la un capăt la altul al ecranului în 6 secunde

Acum e bine dacă îti cumperi laptop sau calculator doar pentru anul 2021 si vrei să il dai la gunoi la sfârștitul anului da ia ce vrei tu
DAR HAI SĂ ÎTI ZIC O IDEIE ȘI MAI INTERESANTĂ
CUMPĂRĂ CE VREA MUȘCHIUL TĂU
DAR FII ATENT CA PROCESORUL SĂ FIE DETASHABIL SĂ FIE CU SOCLU!
SI PLACA DA BAZĂ SĂ PERMITĂ SĂ PUI PE EA ȘI PROCESOARE I7
iar placa de bază să recunoasca până și 64 GB minim DDR4

SĂ NU ÎTI CUMPERI PLACĂ DE BAZA CU DDR3 pentru că mai am eu un laptop si când am vrut să pun pe el 16 GB ddr3 am văzut preturi din astea gen 200 euro doar pentru memoriile ram

| iMihai98 a răspuns (pentru zilog):

1 la mana, nu ma intereseaza povestea ta, acu 20 de ani abia ce ieseu procesoarele, deci nu vad ce legatura are cu ce vorbim noi.
2 la mana, el deja are configuratia cumparata si a intrebat daca se pupa componentele, deci nu vorbim de un i7 de ultima generatie, vorbim de un i5 lansat acum 9 ani, deja cumparat pcul(prebuild).
3.Acum 20 de ani sau cand ai vrut tu sa-ti pui 16gb poate erau 200euro, acum 8gb ram la 1333 e 134 lei (https://www.pcgarage.ro/memorii/zeppelin/8gb-ddr3-1333mhz-bulk/) iar placutele de nu prea sunt diferite, au cam toate acelasi performante la toti producatorii, in general difera mai mult aspectul.
4 la mana el are un i5 vechi cu 8gb ram si un gtx 1050ti, configuratia asta o faci cu sub 10 milioane daca iei piese deja folosite, deci nu o sa randeze in 8k videoclipuri sau o sa se joace cyberpunk 2077 in 8k pe ultra, o sa joace jocuri mai usoare cum ar fi gta cs sau fornite.
Zic sa nu-ti mai dai cu parerea ca esti cam pe langa subiectu intrebarii asteia.

| zilog a răspuns:

Eu am i5 de vreo 9 ani de zile asta inseamna ca este foarte expirat
Am si un laptop cu i7 de vreo 3 ani si abia ăsta face fața la Android 12
asa că dacă un telefon a ajuns să fie mai bun de cât un laptop
asta inseamna ca si i7 este aproape expirat!

Nu am chef de certă că îmi e rau cred că am diabet și am mâncat prea mult zahăr si m-a luat cu rău tare de tot în cât nisi să mă scuip cu RAY nu mai am chef!
In genral il apreciez si il respect atunci când nu bate câmpii si nu stiu de ce ma ignorat dar intr-un fel bine a făcut că am văzut cu ocazia asta că este un OFTICOS INVIDIOS hapsân avar calic ursuz

| AlexZen a răspuns:

E c am la limita, pune si un ssd, instaleaza windosul pe el, i5 asta are c am 8-9 ani vechime, nu te astepta ca o sa mearga smooth tot!