| zxzx a întrebat:

Am un router TP-LINK din ala alb si cu 2 antene. Am facut ce zice in brosura, a fost ok dar nu ma pot conecta la internet. Am dat si FN-F12 si tot nu merge. Trebuie sa mai setez ceva?

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Verifica daca e configurat corespunzator(desi sigur nu e configurat corespunzator).

| DeyCj a răspuns:

Depinde de la ce furnizor de servicii de internet ai internetul. Dacă ştii ca setările rooter-ului sunt bune(ai folosit acel wizard de configurare) atunci problema poate fi de la configurarea greşită a DNS-ului, adresei IP(daca îi cazul) şi tipului de conexiune ADSL, DC, PPPoE(user şi aprolă greşită), etc.Deci verifică la WAN/ADSL şi vezi ce îti apare. Dacă îti apare sau nu conected.Succes

| anonimul465 a răspuns:

Salut! Am avut si eu router TP-LINK doar ca avea o antena, l-am montat frumos, m-am conectat de pe tableta (Imi arata reteaua existenta dar nu mergea internetul). Trebuie sa chemi pe cineva de la operatorul de internet care il ai (UPC, Clicknet, etc. si te rezolva ei. Eu asa am facut

| andreyi69 a răspuns:

Ce tip de retea de net ai?

| zxzx explică (pentru andreyi69):

E de la un operator local, nu stiu exact, e doar un cablu, fara alt modem.

| andreyi69 a răspuns:

Cand iti faci setarile asa cum iti arata in brosura, trebuie sa fi atent la tipurile de conexiune pe care le selectezi, adresa de MAC a routerului, altfel n-o sa-ti mearga