| MaNDwN a întrebat:

Am un router TP-LINK TL-WE841N, il am cam de juma de an catre un an. ieri, navigam pe internet si brusc vad ca nu mai am net. ma gandesc poate a picat netu dar merg la router ii dau un restart si totul e ok. astazi, jumatate de zi totul a fost ok pana a inceput iarasi. azi de vreo 4 ori mi s-a intamplat la fel. bun, dupa a 3 a restartare, am restartat pentru configurarile din fabrica dupa care am reconfigurat routerul. dupa doua ore surpriza, iar pica netul. nu e de la rds, e routerul devina 100%. ce e de facut? am stat si m-am uitat la router, in dreapta led-ului de on/off e un alt led cu iconita o rotita " ca de la setari" care palpaie constant cam o data pe 2 secunde. a mai patit cineva ceva de genul? sau stie cineva ce e de facut? P.S: routerul banuiesc ca are garantie, dar a pierdut taicamiu bonul si factura pentru garantie.

4 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Am acelasi router si la mine palpaie acel beculet cu rotita aceea si nu mi-a facut figuri pana acum, merge. Router-ul tau este de vina cel mai probabil s-a stricat.

| valentin75 a răspuns:

Salut! Daca nu mai ai garantie ii poti face un update de firmware, intri pe site si iei de acolo firmware-ul care se potriveste la modelul tau de router (daca nu ai aceasta optiune din interfata routerului, sa-i faci update sau sa-l rescrii). Slavezi pe desktop firmware-ul, conectezi routerul la un port normal (nu wan), scoti netul, intri pe interfata, ii faci update de firmware, restart computer, reset router, refaci configurarea la net, restart computer! Ar trebui sa mearga! Vezi ce zice, daca face la fel si dupa!

| RaduDavid a răspuns:

Cred ca ti s-a stricat routerul

| korenix a răspuns:

Am patit si eu la fel!
Si i-am chemat pe cei de la internet sa vada care e problema.
Si le-am dat leptopul, au intrat pe un site, fara net (cum d**cu nu stiu rolling on the floor ) sa iti zic care era site-ul, e ceva cu numele router-ului nu mai stiu.
Si ei mi-au zis ca e de vina IP, Routerul schimba mereu IP.
Si s-au urcat pe stalp, l-au facut si a mers pana in ziua de azi.
Bine, ca a mai facut figuri cate-o data.
Dar cand am patit eu asta, o pateam din ora in ora.