| Eremia_Andreea_1995 a întrebat:

Am un stic pe care cand il introduc in calculator il recunoaste indiferent de circumstante, iar cand introduc un alt stic nu-l recunoaste..am incercat cu 3 sticuri si tot la fel se intampla..si cand am formatat sticul, tot n-a functionat.ce problema are calculatorul?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Nu e neaparat vorba de eroare din calculator, ci de starea tehnica a memoriei stick. Aceste dispozitive se mai pot defecta fizic, facand imposibila utilizarea pe viitor a acestora. Daca unele stick-uri sunt detectate si altele nu, cele cu probleme au ori virus, ori structura compromisa, ori s-au defectat fizic si nu mai pot fi recuperate. Simplul test pe care il poti face e sa conectezi stick-urile cu erori la alte calculatoare, sa vezi daca sunt detectate sau nu (e bine ca sistemul la care conectezi memoria usb sa fie protejat de un antivirus). Daca au erori de software, ele se pot recupera. Dar asta numai un cunoscator IT poate sa faca.

1 răspuns: