| TPUSER98 a întrebat:

Am un stick Kingston DT 111, de 16 GB, dar imi apare ca stickul este de doar 14, 9 GB.
Care e faza?

3 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Cand cumperi un DVD, un Stick, un CD sau alte unitati de stocare a datelor, capacitatea este scrisa in biti adica 700 Mb[ DVD ] scrie 700 Mb dar sunt Megabiti nu Megabytes care un Byte contine 8 biti. ceea ce rezulta a fi 650 Megabytes, la DVD este la fel in loc de 4.7 Gb ai de fapt 4.5 Gigabytes daca intelegi, si la stickul tau este la fel, tie iti scrie ca ai 16 Gigabiti dar calculatorul iti arata capacitatea in Gigabytes. sper ca te-am lamurit, daca iti iei un stick de 32 Gb vei avea in jur de 30 Gigabytes.

| CastiCuMicrofon a răspuns:

Asa cred ca este el. Poate are 16GB memorie totala, din care 1 GB are ceva pe el din fabricatie, nu scrie ca are 16 GB free ci ca are 16 Gb in total

| taken a răspuns:

Atat are si al meu 14, 9.Se pierde prin formatare, nu stiu.L-am formatat NTFS, apoi iar FAT 32 dar tot atata are.Nu stiu daca la inceput avea tot atat. Poate este ca la Hard disk-uri, mi-am luat un hard de 500 GB si are 465.
1 GB = 1024 MB, nu stiu care este treaba.