| Girl72 a întrebat:

Am un telefon HTC Evo 3D. De la un timp are o problemă pe care chiar nu o înţeleg. Din 30 august, în urma unei descărcări de baterie, s-a închis. L-am pus la încărcat şi l-am lăsat până dimineaţă (era seară când s-a descărcat).
Ziua următoare când am încercat să-l deschid, am întâmpinat prima problemă. Nu răspundea la comandă. După 2 zile în care am tot încercat să-l fac să se deschidă, în sfârşit, mi-a răspuns la comandă. Dar nu a fost întocmai cum trebuia. S-a deschis, a apărut ecranul de iniţiere. Toate bune şi frumoase, până când, se închide din nou. Încerc din nou să-l deschid, apare iar ecranul de iniţiere, pauză, apoi se închide, pauză, iar ecranul de iniţiere, şi tot aşa. straight face
Am decis să-l închid, şi în prezent este la o persoană care se ocupă de telefon...
Scopul acestei întrebări este: Care este problema cu telefonul meu? Doar asta vreau să ştiu.
Fundă pentru cel mai explicit răspuns!

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

La defectul prezentat pot fi mai multe cazuri majore:
1` softul de incarcare a acumulatorului/bateriei nu mai recunoaste prezenta bateriei.Ai incercat cu incarcatorul conectat sa-l pornesti?
2`softul principal al telefonului s-a blocat/defectat big grin
3`baterie defecta

Tind sa cred ca softul (2`) e problema daca bateria s-a descarcat complet fara a avertiza(bipui)in vreun fel.

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. mufele incarcator/telefon mai pot face figuri(intrerupte/contact imperfect)daca nu au fost folosite corect(indoituri succesive)duc la intreruperea firelor/contactelor sad

| Girl72 explică:

Probleme cu încărcătorul mă îndoiesc să fie. Am telefonul de un an și jumătate și până acum nu am avut nici măcar o problemă cu el, da mai cu încărcătorul. Și nu prea cred să fie vorba acum de el... În plus, telefonul avea aprinsă o lumină verde, care spune că telefonul este încărcat complet. Deci cu siguranță, încărcătorul iese din calcul. Alte variante?

| asddsa2009 a răspuns:

Nu sunt un expert, dar poate nu-ti merge incarcatorul/acumulatorul. Mie mi s-a intamplat sa deschid un telefon chiar daca era descarcat. L-am deschis, 2 secunde mergea, apoi se stingea, si daca repetam chestia aceasta, nu se va mai porni deloc.Se incarca suficient (pasiv nu cu incarcator) pentru a porni pentru 5 secunde dar nu si daca repeti acest lucru, n-are sursa infinita de energie.