| Sonia822 a întrebat:

Am un telefon in garantie, si am varsat lichid pe el. Maine e duminica, pot sa il duc la un centru de reparatii, sau trebuie lasat asa si dus luni la garantii? (nu cred ca acopera garantia contaminarea cu lichid)

Răspuns Câştigător
| Delcatty a răspuns:

E foarte greu cand vine vorba de varsat lichid pe/in telefon, trebuie sa demonstrezi ca nu este vina ta pentru daunele create produsului, companiilor nu le place sa plateasca din buzunarul propriu de fel. Asa ca trebuie sa reusesti sa le dovedesti ca nu a fost vina ta.
Cel mai posibil va trebui sa il duci la reparatii, contra cost.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu cred ca doar dupa 6 ianuarie se va ocupa cineva de el.
Si da, daca vor observa ca a intrat lichid in el, atunci reparatia va fi contra cost.
Exceptie poate fi doar daca acel model are specificatie "rezistent la apa".

| RAY a răspuns:

Desigur ca garantia nu acopera asta,garantia s-a dus, il poti duce oriunde vrei tu, eu as merge chiar maine la eMAG sa il trimita la depanero si sa imi spuna cat ma costa reparatia, daca esti din Bucuresti mergi direct la ei, nu stiu daca au program maine, eMAG are program scurt

| Sonia822 explică:

Dar merge reparat daca s-a varsat lichid pe el? De fapt foarte putin, in partea unde intra incarcatorul. Nu avea nici baterie, si cand l-am pus la incarcat a aparut un mesaj cum ca e incarcatorul ud, si dupa putin timp nu a mai functionat. Crezi ca merge reparat?

| RAY a răspuns (pentru Sonia822):

Pai se mai aprinde? detaliseaza

| Bula a răspuns (pentru Sonia822):

Daca a curs lichidul in partea unde intra incarcatorul, trebuia sa pozitionezi aceea parte in jos, sa curga lichidul afara, iar exteriorul sa-l stergi cu un servetel sau o carpa uscata.
Daca nu avea nici baterie in el, atunci trebuia sa lasi macar 1-2 zile sa se usuce si in interior, inainte sa-l cuplezi la incarcator. Pentru uscare, ai fi putut baga telefonul intr-un bol cu orez, care sa absoarbe umiditatea.

Tu te-ai grabit si nu te-ai gandit ca, apa conduce electricitatea si se va strica electronica din telefon daca-l conectezi.