| yonutz13snp a întrebat:

Am un telefon Samsung star III S5229, am internet pe el 148. 0986 Mb, dar nu ma lasa sa ii folosesc. Scrie "serviciu indisponibil" si am un buton pe care scrie reincarca, ori cat as da pe el nu merge. Am incercat cu Wi-Fi activat si dezactivat, ce sa fac//?

Răspuns Câştigător
| ggalilei a răspuns:

Poate nu ai setarile de internet facute corespunzator pe telefon, daca esti la Orange procedeaza astfel:formezi *100#,dai apoi la servicii, puk si timp liber, apoi la servicii si puk, apoi gasesti "setari automate". Intri acolo, tastezi marca si tipul telefonului si dai ok.In scurt timp vei primi un mesaj de setare automata a telefonului pe internet Orange, pe care trebuie neaparat sa-l salvezi in telefon si sa-l activezi ca implicit.Asta-i toata chestia, cele doua conditii necesare ca sa poti intra pe net de pe telefon sant sa ai mb in credit si sa ai telefonul configurat.Cred ca nu trebuie sa ai wi-fi activat, fiindca wi-fi e altfel de conexiune, adica wireless (ca sa te poti conecta wireless trebuie sa ai un semnal wireless emis de un router, plus ca multi au parole puse pe semnalul emis ca sa nu-l poata accesa decat ei).