| Gigliana a întrebat:

Am un Toshiba satellite c660 si cam de o luna imi tot arata mesajul "Reboot and select proper device or insert boot media in selected boot device and press a key", ce sa ii fac? Nu ma pricep si nici nu are cine sa vina acum sa ma ajute.

1 răspuns:
| Algo098 a răspuns:

E ceva cu hard disk-ul. Fie a aparut o eroare care a sters date de pe hard disk, fie nu face bine contact, fie are un defect. Se poate intra in bios pentru a vedea daca hard disk-ul apare in meniul de pornire. Daca nu apare, trebuie scos si reinstalat hard disk-ul in laptop, in speranta ca a fost o eroare de conectare. Se mai poate verifica hard disk-ul intr-un rack extern sau in alt calculator. Daca hard disk-ul nu poate fi pornit, un hard disk nou ar fi o solutie buna si chiar inlocuirea lui cu un SSD (solid state drive) in loc de hard disk magnetic ar aduce un plus de viteza. Daca Hard disk-ul e vazut in bios, se poate incerca o reparare a erorilor de pe hard disk, poate e nevoie chiar de o reinstalare a windows-ului.