| cealapamarin a întrebat:

Am un TP-LINK Gigabit AC1750 Dual Band, Archer C7 am o problema poate ma ajuta cineva cu o setare ceva, tot imi cade netu din 10/15 min si nu inteleg de ce? tipul conexiuni este pe ip dinamic

8 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Incearca un update la ultima versiune.
https://www.tp-link.com/us/download/Archer-C7.html#Firmware

Alege firmware-ul pentru versiunea ta si dai flash.

Bula
| Bula a răspuns:

Ce tip de conexiune ai la Wan?
De unde, de la ce aparat primesti conexiunea de internet (conectata la intrarea routerului)?

| cealapamarin explică (pentru Bula):

Dymamic ip este pe auto de la un zte f668 care intra fibra de la rds

| cealapamarin explică (pentru Bula):

De la un zte f668 care este fibra in el de la rds bagata

| Bula a răspuns (pentru cealapamarin):

Dynamic IP este pentru iesire din router.
Verifica, daca la configurarea de INTRARE (Wan) este functie de "auto-reconectare", iar daca nu, atunci da telefon la Suport RDS sa verifice setarile modemului de fibra.
Daca este "auto-reconectare" in configurarea router-ului, seteaza-l la intervalul cel mai scurt (1-5 sec.).

| cealapamarin explică (pentru Bula):

Dns refresh time 86400 sec asta este? Uite aici
https://imgur.com/jpViX4m

| Bula a răspuns (pentru cealapamarin):

Nu.
Lan este reteaua locala (Local Area Nework).

Cauta la Wan.

| ziftode a răspuns:

Din pacate problema ta e foarte... cotoibila
incearca sa scoti routerul si sa bagi net-ul direct in calculator (mai ales daca ai ip dinamic, ar trebui sa fie simplu) si sa vezi daca iti merge, daca tot asa face antunci suna la ISP
daca nu mai face atunci poate sa fie din router, sau dintr-un cablu care e prost, incearca sa vezi daca pe router ai net (in interfata are ping/traceroute), si daca ajungi la router (ti-a picat netul, dar routerul raspunde si merge, poti sa intrii pe interfata) si daca alte device-uri au net (telefon mobil, tableta, laptop, etc.)