| TheBoyTheCool24 a întrebat:

Am un virus mare in pc si nu ziceti sa instalezi antivirus sau sa schimb windowsul. Virusul asta este destul de dificil fiindca cand intru pe pc nu imi apar iconitele alea de jos din bara alea de langa ceas si cand vreau sa intru in ceva mi se blocheaza am putut sa intru pe browser numa prin task manager si nu pot sa fac nimic ziceti-mi ce sa fac sa scap de virus?

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ai șanse cu o dezinefecție
Avira rescue system te poate salva.Descarcă de aici:
http://www.avira.com/......cue-system

ISO nu exe-ul, scrie-l pe un cd și butează de pe el. Dacă nu ai net de la RDS atunvei puta actuliza antivirusul, dar și dacă nu îl actualizezi, are deja cele mai noi actualizări urmănd să setezi pe remouve nu pe rename a virușilor detectați.
un alt cd pentru dezinfecție este Kaspersky rescue disk și îl poți obține de aici:
http://support.kaspersky.com/viruses/rescuedisk
Asta în cazul în care avira a dat greși.
Dacă amândouă au dat greși atunci numai un bakup de date și o reinstalare completă de sistem te mai poate salva.Succes

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

șunteți o comunitate nouă, din câte am văzut, afirm asta deoarece nu am văzut prea mute topicuri deschise. Dacă va merge treaba bine cu forumul eu voi fi user fidel mai ales la partea de Linux și depanări pc, și logic comunitatea cum trebuie, nu cum e pe unele forumuri unde se modifică ceea ce scru userii de către admini, etc.Succes cu blogul și forumul

| jhonny999 a răspuns:

Pentru siguranta scaneaza Pc cu antivirusul Bullguard si reinstaleaza Windows.Nu merge doar pe varianta instalari Windows, pentru ca sunt anumiti virusi care raman activi chiar dupa Formatare. Dupa instalare gasesteti un antivirus in raport cu resursele pe care le are Pc tau.Nu este indicat sa ramai cu bullguard ca este un mare consumator de resurse si se misca Pc greu.

| TheBoyTheCool24 explică:

Multumesc pentru ajutor! in sfarsit am rezolvat problema Am dat reboot la windows si merge imi apar am bagat avira si e bun mersi mult

| Tagaso a răspuns:

Kav10 live cd sau Avast recue bart cd bootezi de pe cd

| PHPCeles a răspuns:

Salut

Virusul ti a afectat explorer, ti a intrat la procese, deci problema ar fi din C, o solutie ar fi sa iti reinstalezi windows-ul, sau daca iti merge net-ul, ia ti Kaspersky sau Avira Rescue

| TheBoyTheCool24 explică (pentru PHPCeles):

Ms men si tu mi-ai fost de folos fiindca chiar mi-a intrat la explorer de nu il stergeam la timp pc-u era Dus