| Shelby002017 a întrebat:

Am vărsat putin spirt pe laptop pentru a sterge tastatura. Era inchis, doar era conectat la priza.
Am luat o carpa si am sters pe dedesubt unde era ud.
Cand am incercat sa il pornesc, se aprindea luminita care indica semnul beculetului si tastatura, timp de doua secunde.
Frica mea cea mai mare e ca nu vreau sa il stric. Spuneti-mi ce as putea sa fac! Sunt foarte stresata!

6 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Trebuia sa il bagi in masina de spalat ca aia sigur il usca la centrifuga.

Daca nu te-ai prins, sunt ironic. Electricitatea si lichidele nu se amesteca niciodata. Tastatura sau orice parte se sterge cu ceva USOR umed nu trebuie sa curga lichid nici daca strangi bine de tot acel ceva.

Daca ai noroc, e doar un scurt temporar si odata cu evaporarea lichidului se rezolva. Daca vrei sa grabesti procesul, pune un feon sa sufle aer cald.

Daca ai ghinion, ai facut un scurt care a ars deja componente in laptop si scrie "service" pe el.

| Shelby002017 explică (pentru flixbuster):

Așa două secunde, pornește. Se aprinde tastatura. L-am lăsat la uscat. Sper să ca mâine să iși "revină".
Mi-e frica să-l usuc cu feonul, nu vreau sa se arda plasticul...

| Shelby002017 explică (pentru flixbuster):

Să zicem că "mecanismul" merge.

| Shelby002017 explică (pentru flixbuster):

E viu! L-am pornit azi și funcționează, da' îl las până luni ca să fie complet uscat! Merci mult!

| TheMadKing a răspuns:

Pai s-a aprins sau nu? ca nu am inteles.

| Shelby002017 explică (pentru TheMadKing):

Nu. S-a aprins tastatura timp de doua secunde si s-a stins.