| MihocSilviu a întrebat:

Am vazut ca procesorul meu are temperaturi ridicate,apoi am schimbat pasta si temperaturile au urcat in loc sa scada, de ce?
Procesorul este un i3 4160 cooler stock.
Temperaturi in idle 43-55, temperaturi in full 65-75.sunt bune si mai ales de ce s-a marit temperatura atunci cand am schimbat pasta,a fost inlocuita corect.
Procesorul este cumparat recent, aproape nou.

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Depinde ce inseamna la tine corect! Depinde de pasta...

| halogen001 a răspuns:

Poate nu e buna pasta, poate e in strat prea gros sau prea subtire, poate ventilatorul nu merge bine, poate nu e buna circulatia aerului in carcasa.
De exemplu eu dupa ce am schimbat pasta, am uitat sa conectez ventilatorul happy. Daca temperaturile au urcat, ceva nu e bine - pasta nu e ok - calitate, grosimea stratului, coolerul nu sta bine.

| MihocSilviu explică (pentru halogen001):

Acesta este interiorul carcasei, eu zic ca aerul este destul de bun.
file:///J:/Poze%20si%20videoclipuri/Diverse%20poze/DSC_0074.JPG

| MihocSilviu explică (pentru halogen001):

Am gresit linkul-l, acesta este mai bun.
https://photos.google.com/......smGJ4QXdLy

| halogen001 a răspuns (pentru MihocSilviu):

Poza nu o vad, pentru un aer mai rece e bine sa fie pus si un ventilator in fata sa bage aer, iar sursa il scoate afara - depinde de modelul carcasei. Pasta trebuie pusa in strat subtire, sa nu aiba impuritati - un fir de nisip sau ceva asemanator, poate mentine un strat prea gros de pasta si nu raceste bine. La mine e un procesor mai mic de 65W, cooler stock - am pus pasta numai pe cooler si am apasat usor coolerul pe procesor - pasta s-a intins in strat subtire, a iesit de sub cooler usor afara, am pus cam 2 picaturi ca volum, intinsa iniform cu un card de plastic pe cooler. Daca e prea gros stratul, tot nu raceste bine, daca e prea putina sa ramana goluri, la fel. M-am uitat la I3, vad ca nu e de putere mare - 54W deci racirea nu ar trebui sa puna probleme. Se poate incerca inlocuirea pastei termice din nou, dupa curatarea coolerului si procesorului de pasta veche.

| MihocSilviu explică (pentru halogen001):

Da.dar am inlocuito de 2 ori exact cum am vazut tutoriale pe internet, ce pot sa fac?

| halogen001 a răspuns (pentru MihocSilviu):

Daca nu a mers bine dupa 2 inlocuiri, trebuie cumparat un cooler nou compatibil si cred ca va merge mai bine.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Depinde si de pasta termica cred, eu am pus la mine o pasta termica siliconica alba, care desi era expirata vad ca e buna, am ca la inceput in jur de 40 grade iar la incarcare maxima ajunge la 55 grade. Cand era pasta uscata a ajuns la 75 la incarcare maxima si nu era bine. E posibil insa ca un cooler mai performant sa raceasca mai bine.

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Poate nici prinderea coolerului nu e asa de buna.

| MihocSilviu explică (pentru halogen001):

Da,la asta m-am gandit si eu, acest pc il folosesc doar pentru editare foto, asa ca nu ma gandesc sa cumpar un cooler aftermarket, oricum multumesc de raspunsuri.