| Staif a întrebat:

Am vazut pe aici ca multi intreaba ce aparat fot "bun" sa ia, sa faca fotografii "grozave", etc.
Credeti voi ca aparatul este totul, sau depinde si de talentul fotografului?

Iata ce am gasit:
"I got the camera you told me you use
but bro it's been a month and my
photos don't look like yours at all.
Are you sure it's the same camera?"
Persoana care a postat mesajul, este un fotograf danez, cu rezultate exceptionale.
https://www.facebook.com/......9718876167
Vedeti si comentariile la postare.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Fotograful este baza.Eu de exemplu, folosesc camera de la telefon când fac poze pentru site-ul personal, iar ca pozele să fie şi mai bune folosesc un soft de procesare în gen GIMP, unde aplic un filtru ce-i spune mască de atenuare a clarității, iar rezultatul este ceva de genul:
https://imgur.com/fv5w4kO

| Staif explică (pentru DeyCj):

Eu inca nu am auzit de GIMP. Adevarul e ca nu agreez modificarile exagerate. Cum spui: un contrast, claritate si, daca e nevoie, o taiere.
Imi place imaginea pe care ai dat-o de exemplu. Si ma gandesc, ca pe Imgur nu ai vrut sa o pui pe cea mai buna. Succes!

| DeyCj a răspuns (pentru Staif):

Având în vedere că e un site hobbye, ce de fapt e baza de date a pozelor mele puțin dezvoltată, folosesc ca host imgur şi google sites, ca să nu-mi bat capu' cu prea multe chestii. happy.

| DeyCj a răspuns (pentru DeyCj):

PS
GIMP este un softuleţ similar Photoshop-ului.Normal că e sub că e sursă deschisă şi nu e dedicat profesioniștilor în domeniu.