| schajuman1344 a întrebat:

Am vazut pe internet un laptop care are sistem de operare FREEDOS. Stiu ce inseamna, dar vreau sa stiu o chestie: daca voi cumpara laptopul si ii voi pune Windows XP neoriginal (copie) se va pierde garantia? Un Windows este foarte scump si am bani doar de laptopul cu FREEDOS.

3 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut Ruben
Laptopul vine cu FreeDos pentru ca sunt obligati de lege sa aiba un sistem de operare. Pentru a scadea pretul, producatorii livreaza laptopurile cu Linux sau FreeDos, sisteme de operare gratuite.
Dupa achizitionare poti pastra sau schimba sistemul de operare, dupa preferinte. Se poate penaliza totusi in cazul in care returnezi produsul in cele 10 zile in care ai voie si ceri banii inapoi, primesti undeva spre 90% pentru formatare HDD.
Altfel, atat timp cat nu deschzii carcasa nu se intampla nimic cu garantia.
Bafta

| Narcis2007 a răspuns:

Nu cred

| Kanghu a răspuns:

Nu se va pierde. Sigiliul de siguranta se rupe atunci cand desfaci laptopul(poti deschide carcasa sa te uiti), insa daca ii scoti piesele, se rupe sigiliul.