| Catalion a întrebat:

Am vazut pe net la niste calculatoare ca au placa video integrata si nu dedicata. La cele cu placa video integrata, au slot sa pun eu o placa video dedicata?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca e calculator, da, trebuie sa aiba si slot PCIe pentru o placa video dedicata.

Da totusi un link concret, sa aruncam o privire.

Nu trebuie neaparat sa vad o poza, ajunge daca aflu modelul exact al placii de baza.

In functie de ce tip de carcasa ai, s-ar putea sa nu poti pune o placa video cu latime normala, ci una de tip Low Profile.
E vorba despre acele carcase care se numesc "Desktop", si se aseaza "culcate" pe birou.

Daca carcasa e de tip Tower (MiddleTower, etc), adica se aseaza in picioare, si are macar 17cm in latime,
poti pune orice placa video, cu orice latime, atata vreme cat incape in LUNGIME
(daca carcasa este no-name, intai cumperi sistemul, apoi masori spatiul interior disponibil pentru video, abia apoi cumperi placa video, in functie de lungimea disponibila. Nu e cazul sa-ti faci griji la capitolul lungime, gasesti diferite placi video mai scurte, de la ieftine la scumpe, de la mai slabe la performante).

MAI TREBUIE sa fii atent si la sursa montata pe PC.
Daca e un sistem prebuild de la HP, DELL, Fujitsu, Lenovo, etc, sursa este de obicei proprietara, si e foarte greu sau imposibil de schimbat
(nu poti adauga o sursa ATX deoarece pe placa de baza exista alta mufa in locul celei ATX de 24 pini. Eventual trebuie cautat un adaptor, daca exista cumva).

Ce voiam sa spun cu sursa: daca e de 330W de exemplu, nu poti adauga o placa video prea performanta, maxim GTX 1050, altfel vei arde sursa.

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat