| anonim_4396 a întrebat:

Am windows 7 si nu recunoaste o partitie de pe un HDD (500gb) proaspat cumparat, partitionat fiind in 2 partitii (250gb/250gb). Am incercat tot ce se putea, Partition Magic sau HD PRO.Nimic nu merge.Care credeti ca ar fi problema?

4 răspunsuri:
| costyvas a răspuns:

In primul rand incearca sa vezi cat iti vede BIOS'ul. in al doilea rand, vezi daca este formatata ce'a de'a doua partitie(sa fie formatata NEAPARAT NTFS). Daca nici asa nu merge, incearca sa reinstalezi Windows'ul - cat despre faptul ca e OEM sau nu(nu stiu de unde le scoate iulyan) NU conteaza. Bafta, Costi!

| iulyan a răspuns:

Windowsu...incearca sa-l descarci originalul nu OEM.happy

| mihaelac a răspuns:

Recomandarea mea este sa ti formatezi partitiile pe care le ai (cu backup inainte cu toate informatiile de pe ele) si sa-ti reinstalezi Windowsul. Vezi daca iti recunoaste acei 500 Gb. Daca nu, daca ai desktop ai grija sa-i fi montat cum trebuie in unitate si acolo unde trebuie. BaftA!

| alex_9936 a răspuns:

Vezi ca e o chestie. Si eu am patit asa cu un hard disk, si nu mi-l recunostea windowsul (xp). M-am dus inapoi cu el, pus in unitate, si cei de-acolo mi-au mai pus un jumper, pentru ca era setat pe un mod in care doar pc-urile performante il cunosteau (al meu era mai slabut... procesor 3 ghz, 1g ram, placa video de 256 mb GF 7300 GT si un hard de 40 g) infine. Si dupa ce mi-au pus jumperul, automat mi-a detectat pc-ul hard disk-ul, asa ca vezi de unde poti face rost de unul. Iti recomand sa intrebi un specialist inainte sa pui jumperul, ca aceste se poate pune in mai multe feluri (fiecare fel pentru un mod anume).
Succes