| YooCata a întrebat:

Am Windows XP si Vreau sa instalez Window 7.
Windowsul ii am in calculator (D) cum pot sal instalez? ok din cate vad fac CD virtual cu DT dar nu pot sa instales windows-ul daca am xp deja.
Ce Fac? Cum il instalez?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Faci un CD bootabil cu windows-ul pe care vrei sa-l instalezi si apoi il instalezi peste windows XP. XP-ul se sterge automat si ramai doar cu win 7.
Cum faci un CD bootabil cu Daemon Tools
http://www.videotutorial.ro/? p=5547
Un tutorial de instalare uite aici http://www.tutorialepc.ro/cum-se-instaleaza-windows-7.html
Succes!

15 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Windows-ul se insteleza in (c) nu in (d)! Formatezi ambele partiti, iar windows-ul il instalezi in (c)La windows 7 difera putin fata de xp,dai la advanced pentru format, asta sa instalezi windows-ul pe o partitie curata! Daca ai deja imaginea virtuala iso sau nrg cu windows 7, fa un dvd bootabil cu nero! Setarile sunt foarte simplebig grinai dublu clik pe iamgine,alegi viteza si burn, nimic mai simplu... Daca nu iti booteza dvd-ul, intri in bios dupa f2 sau delete(in functie de placa de baza) si la third boot device treci cd/dvd salvezi si iesi. Spor la treabahappy

| akka4 a răspuns (pentru ROB3RT89):

laughing ROB3RT89 windowsul se istaleaza in oricare partitie dorestiwinking nu neaparat in Cwinking il pot instala si in F. nu este asta o problema. ba chiar se pot instala 2 sau 3 windowsuri intr-un singur calculator iar tu il rulezi pe care vrei. deci concluzia lasa-ne cu teoria ta de instalare in Cwinking fiecare isi instaleaza sistemul in ce partitie dorestewinking

| ROB3RT89 a răspuns (pentru akka4):

Cred ca mai bine ai vorbi in dreptu tau,(c) a fost conceput special pentru systeme de operare,iar d,e,f pentru media! Daca vrei doua windos-uri,sa inventat dualboot,asta pentru cultura ta generala,asa ca du-te tare cu opinia ta de amator! Totus invata sa scrii inainte sa comentezi, si nu mai demonstra sa ca esti fan mess cu numarul exagerat de emoticoane! Mi-ar placea sa am timp sa-ti explic teoria chibritului, asta sa intelegi mai bine cum sta treba cu instalarea windosului in (d)dar timpu e cam pretios azi...

| akka4 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Vai tu ai descoperit apa calda laughing sau america? rolling on the floor domnu informatician sau hacker in devenire sau ce oi mai fi tu rolling on the floor))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) auzi aici lozeala rolling on the floor)))))) si app nu este problema ta ce emoticon folosesc in scriere ok? laughing))))))))))))))))))) rolling on the floor))))))))))))hee hee

| ROB3RT89 a răspuns (pentru akka4):

Dupa modul de eprimare, nu ai mai mult de 14 ani! Esti mandru ca ai descoperit internetu sau vrei sa-mi arati ca sti sa folosesti emoticoanele? Nici problema ta nu e ce raspunsuri dau eu, mult mai coerente si mai corecte fata de ce dai tu, asa ca inchide gura sa nu tragi curent!

| akka4 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Pai ma bossule daca tot nu am mai mult de 14 ani hai sa ne vedem face to face

| ROB3RT89 a răspuns (pentru akka4):

Mai dat pe spate cu replica asta, ai idee cati pabagali ca tine am intalnit in viata mea? Stiu ca te simti in sigurata intre patru pereti...Nu vreau sa mai continui,chiar nu e cazu sa-mi pun mintea cu tine, vad ca numai gura e de tinehappyTotus daca vrei sa-ti dau date suplimentare despre mine, lasa-ti id-ul in privat.

| akka4 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Haoloo gramatica limbii romane unde era laughing)) ma tinere eu zic sa o lasi in *** mea de vrajeala ca pana la urma iau foc si nu e binewinking iar detaliile pe privat nu imi plac. ai sange in instalatie ne vedem pitestiwinking de acolo sunt eu dar pentru tine daca este fac un efort si vin unde zici tu.winking si hai ca incepi sa ma plictisestiwinking hai ai grija sa nu ti se termine lapticu ciao

| ROB3RT89 a răspuns (pentru akka4):

Incerci sa pari interesant si in acels timp si dur,dar din pacate smecheri nu vorbesc asa! Tu probail esti un copil abuzat pe la scoala/lieceu care se regaseste intr-un spatiu virtual! Deja de la primul raspuns mi-am dat seama ca esti papagal ieftin care manaca ce nu trebuie si se intinde mai mult decat ii este plapuma! Tu crezi ca me impresionezi cu texte de genu?! Ai norc astazi,si eu tot din Pitesti sunt,poate imi spui si cartieru! P.s iti raspund de plictisela,stiu ca esti mielusel pe starda,te da de gol limbaju! Totus incerca sa nu te mai bagi in discuti ca musca in posteriorul calului, e mai bine, crede-mahappy

| akka4 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Ne auzim bro in gavanawinking cand vrea *** tawinking hai ciao din nou rolling on the floor)

| ROB3RT89 a răspuns (pentru akka4):

Vezi cum o dai la intors prietene? Pana acum ziceai ca faci un efort sa vi oriunde,acum ca sa vin in gavanalaughingDoamne ce ipocrit esti...Ti-am mai zis,am fumat multi la viata mea ca tine, nu mai incerca sa faci pe smecheru ca nu tine! Din pacate azi sun schimbu 2, dar maine pe la 11-12 am putina treaba prin centru.Vino la 12 in fata la Matteo daca vrei sa-mi arati ca esti smecher, stai chiar in fata localului sa ne recunoastemhappy

| Bybanu a răspuns:

rolling on the floor))))) Daca deschizi cu Daemon Tools, ala va trebui restartat.si cum mai functioneazarolling on the floor)))

Trebuie sa faci CD/DVD boot-abil...si apoi il instalezi normal...
Nu se instaleaza ca pe un joc.LOL

| akka4 a răspuns:

Mergi la magazin si iti cumperi un DVD. cu nero burning pui windowsul pe DVD, dar nu in forma in care este pe calculatorul tau. dai la img burn pentru ca trebuie sa fie bootabil. dupa ce se termina DVD-ul il poti instala fara nici o problema.winking

| tagaitza a răspuns:

Faci un CD/DVD bootable (ca sa poata fii bootat).
Uite aici un tutorial : http://www.youtube.com/watch?v=0Ab8PQ-ziwM

| Artesano a răspuns:

Dupa ce-ți faci un cd/dvd bootable, salvează-ți lucrurile importante din C (pentru că aici se instalează W7).Cred că înainte de a formata PC-ul, ar trebui să intri pe pagina Microsoft de unde te vor orienta să descarci un program care-ți va arăta dacă computerul tău este compatibil să ruleze W7!