| AndreiGaming123A a întrebat:

Aplicatiile APK din telefon sunt virusi?

Pentru ca am vorbit cu Eneba si ce nu gasesc pe google sau nu e disponibila in tara mea descarc apk si vreau sa stiu daca fisierele, adica aplicatiile sunt virusate si cum se actualizeaza apk-urile ca nu pot descarca de pe google play ca aplicatia nu e disponibila in tara mea. Si am luat apk de pe google si daca necesita actualizare se poate actualiza apk adica fisierele aplicatiei.

g2a pot descarca dupa google play, instant gaming pot descarca de pe google play eneba nu ca nu e disponibila in tara mea.

E virus, pot actualiz aplicatia?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Pachetul Android cu extensia de fișier apk este formatul de fișier utilizat de sistemul de operare Android și de o serie de alte sisteme de operare bazate pe Android pentru distribuirea și instalarea de aplicații mobile, jocuri pe mobile și middleware [furnizeaza servicii pentru aplicatiile altele decat cele instalate (direct) pe sistemul de operare]. Aplicatiile in acest format pot fi virusate sau nu. Unele nu sunt recunoscute de sistemul de operare si sunt considerate virusi. De aia se spune: instalati din biblioteci recunoscute.

| sierra1 a răspuns:

"Aplicatiile APK din telefon sunt virusi?"

NU dar pot conține dacă le iei din surse nesigure

| AndreiGaming123A explică:

Https://apps.apple.com/uy/app/eneba-marketplace-for-gamers/id1564406362

eu am instalat 2 platforme cunoscute unde pot cumpara jocuri g2a si instant gaming dar link-ul asta l-am cautat pe google play nu e disponibila in tara mea de ce? eu chiar as vrea sa am 3 aplicatii cunoscute. si tari.

| nuiweg a răspuns:

APK nu are virusi!