| Alvez a întrebat:

Are ceva daca mi-am instalat windwos 7 ultimate pe o partitie de 20GB si acum mai am doar 3, 6.Numai vreau sa-mi instalez windowsul prea curand dar nici nu vreau sa ajung sa numai am memorie ca mereu cand intru pe net imi scade iar cand ies creste nici nu stiu ce are de imi face asa.

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

E foarte bine așa cum e. Ăia 3, 6 GB care au mai rămas sunt arhi suficienți pentru eventualul spațiu pe care l-ar ocupa update-urile pe care și le face Windows, plus una alta. În rest, dacă vrei să instalezi programe / aplicații / jocuri, care ocupă mai mult spațiu, creezi un director numit „Program Files" în altă partiție, și tot ceea ce instalezi bagi acolo.
Partiția cu Windows-ul (fie vorba-ntre noi) nici măcar nu este recomandat să aibă dimensiuni astronomice, ci doar atât cât este necesar. (cam între 15 și 30 de GB, spațiul cel mai decent posibil după părerea mea pentru partiția cu Windows ( 7 ), (iar pentru XP 10 GB și nimic mai mult). Spun asta pentru că sistemul de operare „papă" din resursele alocate (RAM, Procesor, HDD) atât cât vrea, cum vrea, pentru ce vrea. Dacă mult are, mult o să pape (pentru tot felul de nimicuri). Văd și la mine, partiția în care am instalat Windows are vreo 34 de GB, azi are liber 12 GB, mâine numa văd că mai are liber doar 6, deși n-am instalat nimic, poimâine urcă la 14, și tot așa, o fredoneaza Windows după cum vrea. Deaia nu prea este indicat să-i aloci partiției cu windows un spațiu prea mare pe HDD, deoarece nu vei putea fi niciodată sigur pe existența spațiului rămas liber pe acea partiție, azi e... mâine nu prea ești sigur dacă mai e, și cât mai e. În schimb, pe celelalte partiții te poți baza altfel, dacă azi ai liber 50 de GB să zic, poți fi sigur că tot atâta va rămâne liber forever dacă nu descarci nimic acolo.
Cam asta ar fi, cât despre „hyberfil", lasă-l așa. Repausul, Std-by-ul, Hibernarea, sunt funcții foarte utile de închidere. Chiar nu e cazul să te iei de ele și să stai cu ochii pe spațiul liber de pe HDD ca pe butelie, mai degrabă stai cu ochii pe aplicațiile care consumă RAM și procesor, că HDD-ul oricum n-o să-l umplii prea curând, cu sau fără automatic updates și hyberfil activate. happy
O zi frumoasă!

3 răspunsuri:
| ronin33dan a răspuns:

Urmeaza pasii de aici, o sa se rezolve catusi de putin. http://www.stealthsettings.com/......l-sys.html

| foxi a răspuns:

Depinde de cat are calculatorul! Daca ai destul, fa partitie pentru c, 50 gb!

| hansel a răspuns:

E ok dar sa nu mai salvezi nimic pe partitia respectiva