| ScortSyndicate90 a întrebat:

Are ceva daca pun ram in pc, dar de frecvente diferite? Spre exemplu o placuta fie ca e de 4gb 8gb 16gb etc la 2133 mhz si o pun alaturi de alta de 2400 mhz 3000 mhz sau 4000 mhz are ceva? Gen sa fie 8gb ram dar 4gb 2133 mhz cu 4gb 2400 mhz. La fel si la 16 32 64 sau 128gb de ram! Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| ScortSyndicate90 explică:

Am uitat sa mentionez ca stiu ca trebuie sa fie doar ddr4 de ultima generatie sau doar ddr3, Ca nu se poate pune una ddr4 cu alta ddr3

| NLS a răspuns:

Merge la nevoie, dar nu-i recomandat.
In primul rand, nu vor functiona in dual-channel.
Daca FSB-ul procesorului e de exemplu 2133, si tu pui o placa de frecventa 2133 si alta de 2400, ambele vor functiona la 2133.

Daca nu au acelasi voltaj, aproape sigur nu vor functiona.

Frecventa mai mare a RAM-ului decat iti permite placa de baza - iarasi nu poti folosi.

| aADI a răspuns:

Salut, am lucrat in domeniu și sunt bun la asta, ramii vor funcționa doar ca vor rula pe frecventa cea mai mică adică 2133. Bafta la upgrade

| aADI a răspuns:

Salut, am lucrat in domeniu și sunt bun la asta, ramii vor funcționa doar ca vor rula pe frecventa cea mai mică adică 2133. Bafta la upgrade. Dar plăcuțele trebuie sa aiba acel DDR la fel

| alexboss2020 a răspuns:

Avand in vedere ca am lucrat in domeniu am sa iti explic cum sta treaba!
In primul rand iti recomand ca memoria sa aiba aceeasi latenta, ex:CL15-CL15 sau CL14-CL14
In al doilea rand este obligatoriu ca memoria sa aiba acelasi voltaj ca sa mearga cu cealalta memorie
In al treilea randDaca tu ai o memorie sa zicem de 2400mhz si vrei sa iti pui una de 2666mhz sau 3000-3200mhz nu o sa functioneze una de 2400 si una de 3000, ambele memorii or sa functioneze la frecventa de 2400mhz!