| AdiMihai25 a întrebat:

Are cineva idee de ce pe o stație 2 boxe active cu mixer, clapa etc după un anumit timp se aud pozele parca se joacă cineva la volum, adica da volumul basului mai încet apoi la normal..care ar fi cauza? Consumul de curent? Necesita un regulator de tensiune?
Funda urgent!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu nu am auzit poze sa pocneasca in boxe. sad

| RxTx a răspuns:

Da potențiometrul de volum se mai uzează și el se da cu spray contact wd-40 de la benzinărie nu alte lucruri că distrug sigur potențiometrul

Ștecherul sursa mufele nu fac bine contact

Sau datorita trecerii anilor și s uzurii fludorului și a pieselor componentelor electronice și făcut lipituri reci
In jurul contactelor
Până și condensatorii de filtraj și îmbătrânit
Așa că trebuiesc schimbați toți condensatorii
Trebuiesc refăcute lipiturile

Trebuie neapărat să îi pui împământare

Daca tu nu ai împământare endegeaba

Trebuie sa ii pui un stabilizator bun de trnsiune

| CristiDinBucuresti a răspuns:

După un anumit timp se aud pozele? Care poze?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ori este un contact imperfect undeva, poate chiar intr-un potentiometru, ori un final se arde.

| AdiMihai25 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pe unde am umblat cu boxele, vreau sa zic ca lumina becului flama. Aproape ca ii se stingea becul?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AdiMihai25):

Te referi la luminile de la boxe, sau becurile din casele respective?