| andreeeeeeeea a întrebat:

As dori sa achizitionez un nokia e 71 dar persoana respectiva de la care il iau nu stie daca este replica sau nu? ce diferenta este intre ele in afara de camera? pe baterie scrie made in finland. va rog un raspuns multumesc

Răspuns Câştigător
| vigome a răspuns:

Mai sunt atit de bine copiate, pina in cele mai mici detalii ca la unele modele si unii mai pregatiti pot lua teapa. Uite o chestie prin care poti verifica, folosind imei-ul telefonului, daca telefonul este original. Intra pe www. numberingplans.com si aici ai mai multe optiuni de verificare. Selectezi number analysis tools. Aici iti apar mai multe variante. Tu selectezi IMEI number analisis. Iti v-a apare un patratel unde introduci numarul de IMEI al mobilului si dai ok. Daca telefonul este original iti vor apare niste date despre el, precum modelul si altele. Daca nu este iti v-a apare o eroare. Pentru a afla IMEI-ul tasteaza pe tastatura telefonului respectiv *#06#. Normal acesta este si tiparit inauntru sub baterie dar poate fi pus si un adeziv de la alt telefon care este ok(mai sigur este cel pe care ti-l da dupa tastare telefonul). Poti face o proba sa vezi ca functioneaza cu un IMEI al unui telefon pe care il ai prin casa si stii ca este original. Incearca si sa pui de proba acelasi IMEI cu o cifra schimbata sa vezi ca iti da eroare. Pe acest site poti face si alte verificari, daca te intereseaza. Bineinteles legate de telefonie. Bafta!