| Takashi95 a întrebat:

Vreau sa-mi iau un laptop şi vreau sa stiu daca un procesor quad core consuma mai mult ca un procesor dual core. De exemplu un Pentium Quad Core fata de un Pentium Dual Core.

4 răspunsuri:
| SouLIce a răspuns:

Depinde si despre ce procesoare este vorma
Daca te referi la un quad core de generatie noua in comparatie cu un dual core "antic" atunci quad core consuma mai putin
Dar daca sunt de aceeasi generatie atunci quad core consuma mai mult decat un dual core
Despre ce laptopuri este vorba?

| DuDDy24 a răspuns:

Procesoarele de care vorbesti sunt din aceeasi generatie. Quad core-ul fiind mai puternic va consuma mai mult, dar nu exagerat. Intre 5 si 10w max mai mult decat acel Dual Corewinking

| MirelutaAlbinuta a răspuns:

Depinde si cat de vechi e. De exemplu un procesor vechi chiar daca e single consuma mai mult ca un quad core actual. Depinde si la ce putere merge, sper ca la curent te referi. Ca la putere nu consuma mai mult un quad core fata de un dual http://bit.ly/1kkx7Xi