| Sachabella a întrebat:

Aș dori să-mi resetez calculatorul și aș vrea să știu dacă va trebui să instalez Windows-ul sau alte programe.

Răspuns Câştigător
| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Daca te duci la Settings > Recovery o sa vezi acolo Reset This PC. Daca apesi pe Get Started, vei avea 3 optiuni

1. Keep my Files: va sterge toate programele instalate de pe net sau din alte surse (CDuri, USBuri etc.) insa nu se va atinge de documente, poze, videoclipuri etc. si nu se va atinge de sistemul de operare.

2. Remove Everything: Asta va sterge absolut tot ce ai in calculator, in afara de sistemul de operare si programele pe care le aveai cand ai cumparat calculatorul.

3. Restore Factory Settings: Va fi sters absolut tot, si va fi instalat din nou sistemul de operare (se instaleaza automat, nu trebuie sa faci nimic) se instaleaza insa sistemul de operare cu care ai cumparat calculatorul.

Sper ca te-am ajutat happy

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă vrei curățenie (de vară!) fără reminiscențe ale vechii instalări, atunci formatare și reinstalare - asta e calea

| mihai69 a răspuns:

Pentru reset e destul să apeși pe butonul de RESET. Nu ai de ce să instalezi s.o. din nou, nici alte programe.