| anonim_4396 a întrebat:

As dori sa stiu cum se poate schimba chestia aceia de la propiul tau site care la tpu.ro e un patratel portocaliu cu margine alba, la click.ro e un patratel rosu pe care scrie Click alb, la wordpress.com e un W alb in cerc albastru iar la blogger.com e un B alb in patratel portocaliu. Nu stiu cum se numeste si nici nu am momenten blog/site dar sunt tare curioasa. Sper ca m-am facut inteleasa. Va rog sa ma ajutati! Multumesc&funda love struck

Răspuns Câştigător
| Bybanu a răspuns:

Te referi ca favicon de sus de unde scrii link-uri?
1. Dimensionare imagine favicon: ideal este sa aveti un logo de forma unui patrat ca sa nu se distorsioneze prea rau la resize. Cu ajutorul unui program de prelucrat imagini (Fireworks sau Photoshop), aduce-ti logoul la un patrat cu dimensiunile de 16pixeli X 16pixeli. Salvati imaginea ca "favicon.png" sau "favicon.gif"

2. Convertirea imaginii in "favicon. ico": folositi un tool online, ca acest favicon generator(http://tools.dynamicdrive.com/favicon/), sau acesta(http://www.webscriptlab.com/favicongenerator.php) (sunt multe site-uri pe net nu o insist aici) nu trebuie decat sa ii dati calea catre imaginea voastra si sa apasati "Create Icon", o sa aveti creat un favicon. ico.

3. Adaugarea favicon: uploadezi faviconul (nume. ico)pe site-ul tau sau pe orice site de upload imagini si pe urma adaugi pe site-ul ta intre. head. si.head. :

-inlocuiesti "adresa imagini" cu adresa unde ai uploadat icon-ul (http://www.site-upload.ro/numefavicon.ico )

4 răspunsuri:
| Master1ro a răspuns:

Stiu la ce referi, dar trebuia sa vi cu amanunte ca nu stie nimeni decat tu ce fel de site ai. Discutam pe messenger si te ajut eu. ID: vally_ciulei

| smashedblackfox a răspuns:

Ahh, eu am inteles intrebarea thinking hmm, nu stiu chestia asta, stiam la forumuri.
pentru cei care stiu--> fata se refera la imaginea de la tab-uri sau ceva in genul happy

| sunset a răspuns:

Din cate stiu eu este logo-ul site-ului, si nu se poate schimba.
Numai bine!

| icetearsboy a răspuns:

Acea iconita mica se numeste "favicon" si se poate pune (sau schimba). E un fisier "favicon. ico" la fel ca si iconitele de la windows. Il pui pur si simplu acolo unde ai toate fisierele de pe site. Daca iti fac cont pe wordpress sau blogger, nu poti sa modifici iconita, doar daca iti faci tu site pentru ca ei nu iti dau accesul la acea iconita happy