| unpunctpeharta a întrebat:

As dori sa stiu daca pot conecta o pereche de boxe de 250 RMS(125+125) la un amplificator de 200W(100+100), ambele avand impedanta de 8 ohmi.

5 răspunsuri:
| maturgrizonat a răspuns:

Da, fara probleme!
Pericolul este cand boxele au putere mai mica fata de amplificator.

| ombladon a răspuns (pentru maturgrizonat):

Mai mare este pericolul atunci cand boxele au impedanta mai mica decat ce suportata de amplificator.

| maturgrizonat a răspuns (pentru ombladon):

Asa, ca o paranteza, amplificatorul suporta orice, chiar si scurtcircuit pe iesire!

| ombladon a răspuns (pentru maturgrizonat):

Ai incercat tu? Daca n-are protectie la scurtcircuit pe iesire, cum sa suporte?

| maturgrizonat a răspuns (pentru ombladon):

Ce amplificator serios nu are protectie la scurtcircuit?
Poate cele facute la Casa Pionierilor.
Cel mai amarat IC audio are limitari de curent, de temperatura..la fel si proiectele cu componente discrete.