| HumptyBumpty a întrebat:

As dori sa stiu, daca voi mai adauga 2 GG RAM DDR3, nu se va arde procesorul/placa video, si daca va rezista.
Am deja 2 gb ram si un slot liber:
Procesor :Intel Celeron CPU 2.80 GHz
Placa video : Intel G41 Chipset.
Desi nu e prea puternic pcul,nu am nevoie de un pc cu mult mai puternic, vreau sa stiu doar daca rezista si nu se va arde sau sa am alte probleme.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Trollerul a răspuns:

M-am uitat la specificatii, si poti sa adaugi linistit inca 2 gb, si nu are ce sa se arda, cu cati GB RAM ai mai multi cu atat iti cresc performantele pc-ului.Si am tras cu ochiul si la procesor, placa ta de baza suporta si Intel 2 Quad :X. bafta!

6 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. Nu o sa se arda, in limita in care spui exact ce placa de baza ai(ce model) si nu doar chipset-ul.
2. Nu ai un pc prea performant. Deci chiar daca mai pui un upgrade(daca se poate), o sa meaga aprox. tot atat de bine... sau rau.

| Trollerul a răspuns:

Zi cum se numeste placa de baza.

| HumptyBumpty explică (pentru Trollerul):

Intel G41 Express Chipset
Am download cpuz, si am dat la mainboard, deci sincer, nu stiu sigur daca e asta big grin

| HumptyBumpty explică (pentru Trollerul):

Deci,sa inteleg ca pot schimba mai multe.
Procesorul si placa video o pot schimba, sau doar procesorul?

| HumptyBumpty explică (pentru Trollerul):

Conteaza daca frecventa ramilor va fi diferita?
Adica, DDR3 pe care il am eu ii PC3-10700 cu frecventa 667 MHz, si am cautat memorii DDR3, si am gasit la cea mai mica frecventa de 1333.
Va conta daca diferenta este. dubla? laughing

| Trollerul a răspuns (pentru HumptyBumpty):

Poti sa schimbi aproape tot pe ea, eu as strange cv bani si mi'as lua o placa video decenta, un procesor pe socket 775 macar dual core, si la rami, daca bagi o placuta de 667 si una de 1333, atunci cand pornesti unitatea nu va afisa nimic si va face un beep lung, deci trebuie sa fiie de aproape aceeasi frecventa.

| Trollerul a răspuns (pentru HumptyBumpty):

M-am uitat la specificatii, si poti sa adaugi linistit inca 2 gb, si nu are ce sa se arda, cu cati GB RAM ai mai multi cu atat iti cresc performantele pc-ului.Si am tras cu ochiul si la procesor, placa ta de baza suporta si Intel 2 Quad :X. bafta!