| HumptyBumpty a întrebat:

Procesor: Intel Celeron 336 2.79 GHz

Placa de baza: Intel G41

Placa video: Intel G41 Express Chipset

RAM: DDR3 2GB 667MHz

As dori sa cumpar 4gb RAM pe frecventa mai mare, dar inainte as vrea sa stiu daca va rezista pc-ul? Nu se va arde sau va recunoaste toti 4gb?

Răspuns Câştigător
| DuDDy24 a răspuns:

1.nu are niciun rost sa iti mai pui ram la pc avand in vedere ca ai un procesor asa de slab, nu vei observa nicio imbunatatire a performantei pentru ca procesorul ala nu e capabil sa ruleze jocuri sau programe care sa necesite 4 gb de ram
2.nu ai spus cum se numeste placa de baza, dar ai mentionat ca cipsetul ei e G41, iar din experienta mea iti zic ca suporta cel putin 4 gb de ram. Cipsetul G41 e capabil sa suporte ram ddr2 si ddr3, depinde de care ai tu, dar frecventa ramului e putin importanta, e mult mai importanta latenta ramului. Sa iti dau un exemplu: intre ram la 800mhz si ram la 1600mhz nu vei observa nicio diferenta nici in jocuri, nici in folosirea zilnica... poti observa difereta numai daca randezi videoclipuri, sau ruland programe care lucreaza intensiv cu ramul, iar diferenta asta se traduce prin cate secundewinking
Sfatul meu e urmatorul: decat sa mai dai bani pe inca 2 gb de ram mai bine ia-ti un procesor mai bun, gasesti dualcore-uri pe socket 775 (cipsetul G41 se gaseste pe placile de baza cu socket 775, deci socketul asta il ai si tu) si la 30 de lei si vei observa cu adevarat o imbunatatire a performanteiwinking
Daca procedezi asa cum iti sugerez eu o sa imi multumesti mai tarziubig grin

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai spus denumirea completa a placii de baza. Ideea este ca daca iei memorii la alta frecventa de cat cele actuale ori nu vor functiona, ori cele actuale le vor trage inapoi pe cele noi (vor functiona la o frecventa mai mica). PC-ul nu se va arde. Cei 4 Gb de ram vor fi recunoscuti daca vei pune un Windows 7 pe 64 bit. Pe 32 bit nu recunoaste de cat 3 Gb. Se pot face niste artificii dar este mai complicat. Daca ai chef citeste pe aici: http://dan-blog.ro/......s-7-32-bit