| Danielu68 a întrebat:

As putea face OC la acest PC:Intel Core i5-4570 Haswell 3200Mhz, 8GB Ram DDR3, Hard Disk 2 TB, DVDRW, sursa de 450W, placa video GeForce 710 2GB DDR3?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

La procesoarele Intel fara K in coada, nu poti face OC, nici macar daca schimbi racirea cu una foarte performanta.

In afara de asta, nu o sa tine sursa probabil.
E mica, si daca nu e nici de la un producator respectabil, ti-l arzi aproape sigur.

(sursele No-name, sau de la producatori precum Rasurbo, Delux, Rhombutech, LC-Power, Segotep, InWin, Inter-Tech, Aerocool, Raidmax, etc NU scot cat scrie pe ele).

2 răspunsuri:
| CentyLox a răspuns:

Nu prea poti :/
Placa video este oarecum rabla ( ma refer pentru gaming )
Procesorul nu este unlocked ( sa aiba un K la final )
Si asa 450w e putin mai ales daca nu este certificata 80+ si daca nu e o firma cunoscuta ( watt-ti nu sunt reali mai mereu )

| NLS a răspuns (pentru CentyLox):

Certificarea 80+ NU are nici o treaba cu puterea sursei si cat e de sigura cand e vorba despre alimentarea procesorului cu voltajul potrivit.

Brandurile insirate mai sus, plus altele, au toate si modele 80+ Bronze, care tot bombe cu ceas raman.

O sursa de la Corsair fara certificare 80+
e de 10 ori mai sigura decat una cu certificare de la LC-Power, Delux sau Rasurbo...

Certificarea e un indice aproximativ pentru clasa de eficienta (adica randament) si are legatura cu economisitul banilor, raportat la energia electrica transformata in caldura in loc de lucru mecanic.

Cifrele inscrise pe sticker (puterea, amperii) ar trebui sa reflecte realitatea indiferent de certificarea produsului.