| popa07ady a întrebat:

As putea sa maresc din format A4 in A2 cu ajutorul laptop si imprimanta? Cum?

Răspuns Câştigător
| Algo098 a răspuns:

Daca nu e fisier privat ti-l pot imparti eu in mai multe bucati.

19 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Da mai multe detalii despre ce vrei sa faci, cât mai exact.

Imprimantele scot A4 și exista și modele A3.

Aparatele care imprima intre A2 si A0 se numesc plottere, și le găsești cel mai probabil la unele Centre xerox, în orașele medii și mari.

Scalarea uneori e posibila, alteori nu, cel puțin nu în mod direct și dacă ai nevoie de calitate bună.

Daca e un desen ce conține și un chenar (indicator), nu se poate transforma în mod direct, trebuie sa refaci desenul, pentru ca indicatorul ocupa toată lățimea unei pagini A4, și doar o foarte mica parte din lățimea unui A2.

| popa07ady explică (pentru NLS):

Detalii: Am un format A4 cu ceva desenat tehnic atat de mic incat trebuie sa-l maresc pe format A0 sauA1 ca sa pot intelege cotele.In oras nu gasesc imprimanta decat cu A3

| NLS a răspuns (pentru popa07ady):

1. Daca cu ochiul liber nu reusesti sa citesti cotele de pe acea foaie, desi eu iti garantez ca as reusi, foloseste o lupa 5X de exemplu...

Nu ai aparat de diafilm din acela vechi prin casa? Lupa de la el ar fi perfecta.

2. incearca sa pozezi cu telefonul de aproape, avand grija sa pastrezi distanta necesara pentru a focaliza.

Fotografiezi pe rand cate un sfert din foaie, sau cate o zona mica.

Eu tocmai mi-am fotografiat textul de pe spatele mouse-ului, care e destul de mic, si am pozitionat in asa fel telefonul, incat pe ecranul telefonulul textul e aproximativ dublu fata de realitate, si pot sa-l citesc mult mai usor.
Daca te pricepi la facut poze, aceasta varianta e chiar mai buna decat sa tiparesti pe hartie cu imprimanta ta (care presimt ca nu ofera o super rezolutie).

| popa07ady explică (pentru NLS):

Te pun pe tine sa stai cu lupa si desenul in santier!

| PainTech a răspuns:

O foaie A2 are dimensiunile 42cm x 59cm.
Daca nu ai o imprimanta care accepta foaia de juma' de metru (care se numeste plotter) singura optiune ar fi sa scoti 16 imagini A4, ceea ce nu e foarte dificil.

Ce fel de fisier ai nevoie sa scoti?
Word? Imagine? CSV? PDF?

| popa07ady explică (pentru PainTech):

Un desen tehnic PDF

| PainTech a răspuns:

Nu ar fi mai buna soluția păstrării desenului tehnic în format digital?

Așa poți mari oricând ai nevoie cu un simplu gest pe telefon decât să te chinui cu 16 hârtii sau cu un desen enorm.

| popa07ady explică (pentru PainTech):

De un desen enorm am nevoie!

| PainTech a răspuns:

Deja conversația asta e Mai lungă decât e nevoie...
Poți uploada PDF-ul undeva și reușim noi sa ți-l împărțim pe foi A4 mâine?

| Algo098 a răspuns:

Daca imprimanta e A4, se poate imparti imaginea in format A2 in 16 imagini A4 care dupa aceea urmeaza a fi puse una langa alta pentru a forma imaginea A2.

| NLS a răspuns (pentru Algo098):

Https://imgur.com/a/9vvRl2G

radical din 16

| Algo098 a răspuns (pentru NLS):

Corect. Am avasat prea mult cu marirea. Atunci e si mai usor de facut 4 imagini A4 din A2

| Algo098 a răspuns (pentru NLS):

Corect.

| popa07ady explică (pentru Algo098):

Cum? am o imprimanta Canon care scoate doar A4

| Algo098 a răspuns (pentru popa07ady):

Se scot la imprimanta 4 pagini A4 (am zis initial gresit 16) care reprezinta fiecare cate un sfert din imaginea in format A2 si se reconstituie imaginea in format A2. e ca un puzzle sau collage (colaj).
E nevoie de un soft care sa permita impartirea imaginii in 4 imagini care se vor scoate la imprimanta si se vor lipi intre ele sau pe un suport ca sa formeze imaginea mare.

| popa07ady explică (pentru Algo098):

Eeeeeee! esti aproape de intrebarea mea.Ce soft pot sa folosesc?

| Algo098 a răspuns (pentru popa07ady):

PDF-Xchange Editor poate extrage imagini la rezolutia dorita, sa zicem 600dpi, 1200dpi si acele imagini se pot vedea in irfanview si de acolo se pot imparti in 4 sau mai multe bucati. Eu am o varianta veche de soft. Nu mai stiu cum e acum PDF Xchange.

| Algo098 a răspuns (pentru popa07ady):

Daca e in format pdf, se poate mari bine pe telefon Android cu Google pdf viewer, xodo,

| popa07ady explică (pentru Algo098):

Am rezolvat cu paint, cu pdf convertit in jpeg...mi-a aratat cineva.

| Algo098 a răspuns (pentru popa07ady):

Daca nu e fisier privat ti-l pot imparti eu in mai multe bucati.