| PaulCCraciun a întrebat:

As vrea niste lamuriri in privinta net-ului. Sunt la fiberlink, la optiunea de 100mbps. Teoretic, din spusele multora, viteza de dld ar tb sa fie aproximativ de 10% din 100mbps, adica 10mb, dar nici in ruptul capului nu vrea sa treaca de 5, 8-5, 9. Un coleg, tot la fiberlink, download-eaza lejer cu 10 mp/s, uneori chiar si cu 12-13. Stiu ca depinde de multi factori, cat de aglomerata e reteaua, router/placa retea, etc. dar cam ce ar mai putea fi? PS. un raspuns folositor primeste prostia aia de funda.

Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

100megabiti/s=12.5megabytes/s Asta inseamna ca poti downloada c maxim 12, 5MB/s. Cauzele care fac ca sa nu atingi aceasta viteza maxima sunt, in ordinea frecventei:
1) cel de la care downloadezi nu suporta viteza asta de transfer (viteza de upload e intotdeauna mai mica decat cea de download. Adica tu poti descarca de pe net cu maxim 12, 5MB/s dar poti uploada cu maxim 2-3MB/s)
2) Daca downloadezi fisiere mici o sa ai viteza mai mica pentru ca se transmit niste secvente pentru inchiderea fisierului care nu sunt stocate pe disc, dar download.
3) Calculatorul tau poate avea instalate programe care fac transfer cu servere externe in timp real (si windowsul schimba date cu Microsoft cam la 5 minute)
4) Se poate ca firewall-ul tau sa iti limiteze transferul (de obicei e o eroare de setare)
Cam astea ar fi in afara de cele enumerate de tine.

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca ai router fi sigur ca ala iti limiteaza banda, incearca sa descarci ceva cu firul direct in PC, fara router.

| stanly7 a răspuns:

Eu la fel am 100 megabiti/s si download-ul se invarte in jurul a 10.5 megabytes/s.
Eu vorbesc de downloadul de pe toorente si mai specific trackerele private din Romania.