| bogdan324 a întrebat:

As vrea sa cumpar o pereche de casti pentru ascultat muzica si bugetul este de 400 lei
Momentan nu stiu ce sa aleg dintre un Sennheiser HD 400s si Audio Technica M30x,eventual M40x/HD 559 daca chiar merita diferenta de pret.
Am tot citit totusi ca daca nu ai un DAC/Placa de sunet speciala pentru asta atunci nu va face prea mare diferenta.
Merita sa cumpar asemenea casti daca nu dispun de o placa de sunet speciala pentru asa ceva? Am citit ca totusi chiar si fara asemenea "ustensile" se pot auzi detalii in plus fata de castile normale.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai zi-ne ce surse de muzica ai. Daca asculti muzica de pe YouTube sau MP3 cu o placa de sunet onboard vai de steaua ei, mai bine nu te complici la casti inca... si mai zi de ce buget dispui pentru casti, eventual DAC. Daca chiar vrei muzica, mai bine cauti un player separat doar pentru asta. SH, nu e musai sa fie ceva nou. Uite, eu am un SanDisk Sansa e250 de vreo 10-12 ani si suna mai bine decat cam orice placa de sunet onboard sau telefon mid-range pe care il poti gasi pe undeva. Probabil daca mai gasesti pe undeva asa ceva de vinzare nu dai mai mult de 50 RON pe el... happy

| bogdan324 explică (pentru GabiDumitrescu):

Youtube,Spotify in general
E ceva nou pentru mine, pana acum cele mai bune casti pe care le-am avut au fost de la aukey, 20 euro insa foarte calitative ca sunet/constructie, mult peste ce se gaseste la noi pana in 150 lei.
Pai un DAC am vazut ca este ceva, cel putin cel la care m-am uitat eu, adica un Fiio E10k,deci momentan nu pot sa iau unul.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdan324):

Daca vrei sa faci o afacere cu Fiio, ia un player cu functie de DAC. Dintre astea noi, se incadreaza Mp3 Pro si nu e scump. De ce nu mai iei inca o data Aukey? Sennheiser in general nu isi merita banii, si mi-au trecut ceva prin mina, iar AudioTechnica... cam la fel. Sau poate am avut eu ghinion. Ce iti pot recomanda insa, daca chiar vrei sa te simti bine cu muzica - pe linga a lasa prostiile alea si a o asculta lossless - e sa iti cumperi Koss Porta Pro, wired. Eu le am pe ale mele de vreo 10 ani, timp in care cablul s-a cam innodat dar nu s-a intrerupt si i-am schimbat buretii de vreo 2 ori. https://www.amazon.co.uk/......B00001P4ZH

| anonimg a răspuns:

Poate ți se pare banal, dar aici am făcut o recomandare:
https://www.tpu.ro/......unt-toate/

Cât despre sunetul HD, orice pc/laptop din 2015 încoace (sau chiar mai mult) are sunet HD. Poți verifica sunetul la pc-ul tău căutând detalii despre placa de bază pe care o ai, pe site-ul producătorului. Dacă placa de bază nu scoate sunet HD, atunci sunetul nu va putea fi transformat în HD de nici o altă placă de sunet atașată la pc (cel mult va fi un sunet HD virtual, dar nu real).

Căștile care ți le recomand nu se încadrează în categoria pe care o cauți tu. Dar știu că nu te vor durea urechile absolut deloc, chiar și dacă le vei ține în urechi toată ziua. Și se aud frumos.

| bogdan324 explică (pentru anonimg):

Pentru pc as vrea niste casti over-ear, insa am sa le iau in considerare pentru telefon daca sunt comfortabile.

| NLS a răspuns:

"am citit ca totusi chiar si fara asemenea "ustensile" se pot auzi detalii in plus fata de castile normale."

Vei auzi niste frecvente/sunete in plus DACA sursa sunetului e de calitate, adica daca folosesti formate de muzica necomprimate, pure:
(.WAV) (Wave)

sau cu comprimare fara pierdere, adica compresie "lossless":
(. FLAC) (Free Lossless Audio Codec),
(. ALAC) (Apple Lossless Audio Codec)
(.APE) (Monkey's Audio)
(.WV sau.WVC) WavPack

Dintre acestea, FLAC e de departe cel mai raspandit format pe care il poti gasi.

Festinul incepe din momentul in care ai macar o ASUS DX in PC.
https://www.asus.com/Sound-Cards/Xonar_DX/
Sau asa ceva:
https://www.asus.com/Sound-Cards/Essence_STX_II_71/

Exact cum a zis Gabi, daca folosesti muzica de pe YouTube, format MP3, WMA sau mai noul format AAC (ce va inlocui treptat MP3)
si nici placa de sunet sau DAC nu ai, nu te grabi sa cumperi. Nu merita. Intai strange o biblioteca de muzica de calitate in FLAC.

| bogdan324 explică (pentru NLS):

Am inteles, sunt cam noob pe partea audio, auzind numai lucruri de genu' "castile astea se aud mult mai clar, dar celelalte au bass mai bun" nu prea am cum sa imi dau seama cum sa diferentiez niste casti ca cineva mai priceput in domeniul asta.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Macar o Asus DX? Eu am avut un DS cand am renuntat la onboard acum vreo 10 ani si a fost un salt MAJOR de calitate. FLAC-uri ascultam si inainte, dar detaliile... Acum am decis sa renunt in principiu la astea interne si sa ma rezum la DAC-uri externe. Pina acum am Fiio X3 II, Sound Blaster X3, si Sound BlasterX G6. Ar fi trebuit sa imi intre pe mina si un Fiio Mp3 Pro, insa nu am reusit sa ridic pachetul datorita faptului ca cei de la DHL sunt niste cretini sinistri si ar fi trebuit sa platesc vreo 200 si ceva de dolari ca sa iau de la ei playerul care mi-a fost trimis gratis (in scop de review) de catre Fiio si care costa vreo 500 RON daca il cumperi... https://www.avstore.ro/playere-portabile/fiio-m3-pro/

| bogdan324 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci pentru un om de rand ca mine care doar aude muzica compresata si ceva jocuri nu va face prea mare diferenta chit ca iau casti de 100 lei sau 400 lei

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdan324):

Ba va face. Prin simplul fapt ca se vor auzi castile foarte incet si te vei plinge ca sunt castile alea de vina...

| Ineys a răspuns:

Depinde la ce conectezi castile, la fel cum ai zis si tu, daca nu ai un DAC sau o placa audio potenta, irosesti banii pe casti de 400 de lei. Poate sa iti iei de alea fancy de gaming, dar alea nu-s pentru muzica.
De asemenea depinde si cum a zis GabiDumitrescu de sursa de unde asculti muzica. Pe Youtube si pe internet in general nu gasesti cel mai inalt nivel cand vorbim de calitate. Daca vrei ceva cu adevarat bun cumperi.
Si nu in ultimul rand, un aspect foarte important pe care multi nu-l iau in considerare este ce fel de muzica asculti? Manele, clasica, pop? Fiecare are caracteristicile ei si un anumit gen se aude mai bine cu o anumita pereche de casti, etc.

Ar mai fi un aspect dar nu prea ai ce face in privinta lui, si anume cat de dezvoltata ai tu urechea, pentru ca poti sa incerci casti de 2000 de lei si de 200 de lei nesimtind nici o diferenta. Dar cinvea poate sa simta diferenta si intre casti de 100 de lei si 300 de lei pentru ca are urechea formata.

Urechea antrenata aude mai bine decat urechea pe care pui o casca scumpa.

| Digikey a răspuns:

Toate sunt la fel de bune.Trebuie o ureche fina sa faca diferenta.
Sunt marci consacrate.
ATH-M40X parca arata mai bine.

| Digikey a răspuns:

Un Dac extern cu amplificator de casti in clasa A ar fi o achizitie interesanta.
Am avut Audiolab si Cambridge Audio. Se gasesc pe OLX sh la preturi f mici fata de pretul de nou.