| Audir8etron a întrebat:

As vrea sa imi cumpar o placa de dezvoltare arduino.......la ce o pot folosi?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

Initial acest produs a fost dezvoltat cu scopul de a usura procesul de invatare a montajelor electronice complexe, ulterior au fost dezvoltate si alte gadgeturi adiacente ce-ti permite, de exemplu sa-ti faci propriul robotel arduino. Exista unele aplicatii ale acestei placi in ioT, mai ales de cand placa suporta linux si deci pe cale de consecinta si Java. In concluzie, daca vrei sa inveti sa te fomiliarizezi cu domeniul ioT, este o buna solutie, daca vrei sa faci efectiv ceva care sa fie si util, adica sa faca efectiv ceva, sunt alte solutii mai usor de implementat, de exemplu cu un raspberryPI si cateva gadgeturi iti poti face propria ta tableta, sau propriul tau homemade smartphone. Programele pentru arduino se scriu in c. Ai aici documentatia necesara: https://www.arduino.cc/en/Guide/HomePage

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Placile de dezvoltare se folosesc la producerea diferitelor automatizari. Asta numai cei cu pregatire de specialitate o pot face. Asa ca, sezi bland! Oricum, nu-ti trebuie numai placa ci si piese adiacente, cabluri, butoane, etc.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca n-ai ce face cu banii, cumperi ceva ce nu stii la ce e bun, atunci am o propunere:
Da-mi mie banii tai, eu iti dau o matura si te si invat la ce si cum se foloseste.
big grin

| Florentina9210 a răspuns:

Tu esti culmea. Deci, vrei sa cumperi ceva, dar nu ai idee la ce o poti folosi. Bun asa...

| danutzu96 a răspuns:

Nene dar de electronica ai habar? Ai facut montaje, proiectat montaje? Esti familiarizat cu componentele electronice? Dar cu programarea cum stai? Eu sunt stundent la Automatica si iti spun ca fara sa stii electronica beton o sa o folosesti pentru amuzament mai mult.

| Valentinaldoilea a răspuns:

De ce ai vrea sa o cumperi daca... nu stii la ce o poti folosi?
Nici nu am auzit de asa ceva.

| Audir8etron explică:

Stiu electronica. .....si stiu si cum sa programez placuta arduino (adică sa ii instalez pe ea un soft pe ea)