| Gaby3891 a întrebat:

As vrea sa îmi cumpăr un stick de internet pentru laptop sa il folosesc de oriunde, de unde as putea sa îmi iau unul fără abonamente sau așa ceva.

14 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Se gasesc pe nternet stickuri de vanzare. Uite de exemplu: http://www.modem4g.ro/ (nu am cumparat nicidoata de la ei).

Si iei o cartela de net de la Vodafone, Orange, etc.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns (pentru Radu284):

Ce fac modemurile alea poti face si cu telefonul`, important e de unde iei netu`, pentru ca Vodafone sunt jepcari la net si mai grav se iau de mana su cu oringe si telekom...asa ca digi ramane cea mai buna varianta

| Radu284 a răspuns (pentru Baldovin_Antonio_1999):

1. La RDS nu cred ca se poate prepaid.
2. Majoritatea telefoanelor pot fi si hotspot, dar sunt mai scumpe si de obicei ai alt SIM in ele, nu SIM pentru net.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns (pentru Radu284):

Orice smartphone poate avea hotspot, poti chiar sa te conectezi prin usb la calculator sa fie telefonul un modem! Si sa stii ca eu inainte puneam cartela din stick-u de net in spatele carcasei sa o onlocuiesc cand aveam nevoie de net, dar sunt si telefoane dual sim!
Acum cei drept rds da numai tampenii la prepaid, dar cu 2 euro ai net nelimitat(Complet 2) asa ca nu cred ca e o problema

| Radu284 a răspuns (pentru Baldovin_Antonio_1999):

Smartphonurile in general nu au mufe pentru antene externe, si majoritatea celor cu dual sim nu pot lua internet de pe amandoua simurile. Plus ca ce faci daca suna telefonul? Mai ales daca e conectat prin USB.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns (pentru Radu284):

Tu deja incepi sa bati campi grav. Daca ai un smartphone du-te pana la setari si cauta la mai mult sau la retea(depinde de telefon) si iti garantez ca gasesti functia hotspot wifi, fara a mai avea nevoie de antene externe, care apropo, avand un laptop fara wifi am cumparat o antena separata( o prostie de aia de antena care o bagi in usb pe lateral si ai wifi) si am legat-o cu cablul usb mama-mini usb primit la tableta la telefon, si surpriza, mi-a vazut-o si chiar am semnal mai bun(asa ca o sa mai fac magaria asta)
In al doilea rand poate lua net de pe orice sim il setezi tu(ai varianta sa alegi)
In al treilea rand daca te suna cineva cand e conectat la pc il ridici si vorbesti(cablul e destul de lung sa nu te incurce)

| Radu284 a răspuns (pentru Baldovin_Antonio_1999):

Tu ai habar despre ce vorbesti? WTF?
Tu stii ce e aia o antena? Antena pe USB? LOL. Am trait sa o aud si pe astea. Cauta pe goagal images "antenna", vezi ce e, ce face, ce rol are, etc.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns (pentru Radu284):

Prietene,inainte sa vorbesti macar documenteaza-te, cei drept nu stiu ce e aia "antenna", dar antena wifi gasesti si pe usb, uita aici si un exemplu(e tip de la care am cumparat-o)http://olx.ro/......1Qndd.html

| Radu284 a răspuns (pentru Baldovin_Antonio_1999):

Aia nu e antena wifi pe usb. E un adaptor USB cu o antena...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ce retea esti? Adica ce sim de internet vrei sa bagi in stick, de unde e internetul?
Ca sa bagi un sim de internet sau chiar de voce cu optiuni de voce, sms si internet trebuie sa fii intr-o retea.In ce retea esti? Am eu un stick de Vodafone si unul de Orange daca vrei. Nu le mai folosesc deoarece mi-am luat pachet de la Orange cu internet fix pentru acasa si nu le mai folosesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici stick decodat dar e 100 de lei. Poti baga in el orice sim de internet in orice retea.

http://shop.internetoriunde.ro/catalog/tag/stick-internet-decodat

| trisha88 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, la Orange mi-ar trebui un abonament mai scump ca sa primesc stick si nu-mi permit iar la RDS astept de doi ani un stick deoarece am abonament la ei si inca nu l-am primit.

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns (pentru trisha88):

Trebuie sa te duci la ei cu cv tupeulaughing si crede-ma ca ti-l vor da!

| Baldovin_Antonio_1999 a răspuns:

Nu prea ai de unde din pacate! Vezi tu, oricat ai plati la achizitionare nicio firma de profil nu iti va da tie net nelimitat toata viata(sau cel putin cat ai stick-ul) pe gratis!
Ce iti recomand este unul de la rds ca e mai ieftin...sau dava ai abonament de net la ei trebuie sa ti-l dea gratis.
Acum in niciun caz sa nu il iei de la Vodafone sau telekom(nu stiu de oringe dar nici pe ei nu ii recomand) pentru ca netul la ei e destul de scump

Funda?